نسخه پی دی اف

نیاز به سید سلیم‌ها...

سید سلیم نام یک روحانی جوان است که به دلایلی محل زندگی خود را تغییر می دهد و به یک محله در بافت تاریخی شهر یزد می‌رود. او قرار است پیش نماز مسجد آن محله باشد اما روحیات خاص این روحانی باعث می‌شود که سرنوشت زندگی همه اهالی محل به او گره بخورد.
این چند سطر شاید خلاصه داستان سریال «سردلبران» که از شبکه یک سیما در ماه مبارک رمضان پخش می‌شود، باشد. برزو ارجمند در تجربه اول خود در نقش یک روحانی بسیار خوش درخشیده و هنرمندانه نقش سید سلیم را برای مخاطبان باورپذیر نشان داده است. محمد حسین لطیفی نیز قصه جذاب و تازه‌ای را در این سریال روایت می‌کند و همانند گذشته به بهترین شکل این امر را انجام می‌دهد.
از بازی های درخشان بازیگران سریال که ترکیبی از جوانان و پیشکسوتان سینما و تلویزیون هستند، نمی توان به سادگی گذر کرد. استفاده از بازیگران محلی و شهرستانی در کنار انتخاب لوکیشن سریال به باورپذیر شدن داستان کمک می‌کند. محله‌ای که داستان سریال در آن رقم می‌خورد انگار می‌خواست مدینه فاضله‌ای که از آن بسیار فاصله گرفتیم را نشان دهد. محله‌ای که همه اهالی محل از هم خبر دارند و ضمن همیاری در زندگی یکدیگر، شادی و سختی همدیگر نیز برایشان مهم است. محله ای که بافت سنتی و ارزش‌های خود را حفظ کرده است. محله ای که هیچ بنای تاریخی و با هویتی از آن تخریب نشده و مردم به هویت خود و محله احترام می‌گذارند. همه اهالی این محله صبح و ظهر و شب در مسجد تاریخی محل به نماز جماعت می ایستند و مراسمات و فعالیت‌های مختلفی را در خانه خدا صورت می‌دهند.
اما ویژگی خاص این سریال هیچ کدام از موارد بالا نبوده بلکه خاص بودن سریال در خاص بودن سید سلیم بود.
خاص بودن سید سلیم در روابط اجتماعی این روحانی است. او می‌تواند پیش نماز مسجد که اصلی ترین ماموریت او بشمار می‌آید، بماند و به زندگی دیگران کاری نداشته باشند اما او زندگی انسان‌ها و اهالی محل و همسایگان برایش مهم است. او خود را به دردسرهای بزرگی می‌اندازد و انرژی بسیاری برای حل و ریشه کن کردن مشکلات اهالی محل می‌گذارد. انگار می‌خواهد ماموریت ویژه اهل لباس پیامبر(ص) را یادآوری کند. به آن ها بگوید به دل جامعه بزنید و برای حل مشکلات قدم بردارید. همان کاری که سید سلیم در یک محله مشغول انجام آن است. آقا سید به ماجرای مواد فروش محله ورود می‌کند. برای آشتی‌کنان افرادی که کینه دل‌شان را پر کرده است، وقت می‌گذارد. برای بهبود رابطه پدر و فرزندی قدم برمی‌دارد. جلوی نزول گرفتن یکی از اهالی محل می‌ایستد و برای ضمانت یکی دیگر چک می‌کشد. سید سلیم این داستان به سخنرانی و امام جماعت بودن اکتفا نمی‌کند و چشمان خود را در برابر مشکلات جامعه نمی‌بندد. جامعه ای که پر از خوبی و بدی است.
﷯امروز اما، در کنار تمام خوبی‌ها و زیبایی‌های جامعه، زشتی‌ها و پلیدی‌هایی وجود دارد که نمی‌توان آن‌ها را کتمان کرد. نمی توان آمار طلاق‌های عاطفی و رسمی و تزلزل بنیان خانواده و نیز شکاف بین مادران و پدران با فرزندانشان را نادیده گرفت. از کنار دزدی‌های خرد و کلان در جامعه که مال حرام را وارد خانه‌ها و بر سر سفره‌ها می‌آورد، نمی توان به سادگی گذشت. حال با وجود این پلشتی‌ها، آیا در میان روحانیون، سید سلیم و سید سیلم‌هایی را می‌توان به سخنرانی و موعظه اکتفا کنیم.. یافت؟ به نظر می‌رسد دیگر نمی‌توان
سبحان شریفی
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس