نسخه پی دی اف

سحر خیز باش تا کامروا شوی! گزارش خبرنگار شهرآرا از روند آغاز به کار ادارات شهر در نخستین روز تغییر ساعت کاری

﷯نخستین روز از اجرای طرح آغاز‌به‌کار زودهنگام ادارات و سازمان‌های دولتی استان که در‌پی افزایش شایان‌توجه دمای شهرهای خراسان‌رضوی و به‌منظور مدیریت مصرف انرژی در‌حال انجام است، با استقبال کم‌و‌بیش کارمندان و کارکنان مجموعه‌های دولتی همراه بود. بر‌اساس اطلاعیه استانداری خراسان‌رضوی این طرح از دیروز، ١٩تیر با جلو کشیده‌شدن ساعت شروع به کار ادارات و بانک‌های استان آغاز شد و پرسنل تمام این ادارات و نهادها موظف شدند به مدت یک هفته، فعالیت خود را از ساعت‌۶:٣٠ صبح شروع کنند و این روال تا ٢۵ تیر نیز ادامه خواهد داشت. در این ایام١٣:٣٠ پایان ساعت کاری ادارات و بائک‌ها خواهد بود.
همین موضوع باعث شد شهرداری مشهد نیز پای کار بیاید و با فراهم‌آوردن بستر مناسب برای جابه‌جایی کارمندان و شهروندان، درراستای کاهش مصرف انرژی برق در ساعات اوج مصرف گام بردارد. به همین منظور ناوگان قطار شهری و اتوبوس‌رانی مشهد با تغییر ساعت خدمت‌رسانی خود، از ساعت ۵:٣٠صبح، روز گذشته کار خود را آغاز کردند و شهروندان خواب‌آلود و البته پرانرژی را به مقاصدشان رساندند. صدای موتور اتوبوس‌ها در پایانه‌های مسافربری درون‌شهری و شهروندانی که زودتر از همیشه پا در رکاب این ناوگان می‌گذاشتند، حال و هوای دیگری به نخستین ساعات روشن‌شدن هوا داده بود. کارکنان مترو هم فضای هر روز قطار شهری را تغییر دادند و با روی خوش به خدمتگزاران خود در این مجموعه که یک ساعت زودتر از همیشه در محل خدمت حاضر شده بودند، سلام دادند.
آقای حسین‌زاده، از مشتریان پروپا‌قرص مترو، با ابراز خرسندی از خدمت‌رسانی زودهنگام ناوگان حمل‌ونقل درون‌شهری می‌گوید: امیدواریم کارکنان دستگاه‌های دیگر نیز همپای کسانی که آن‌ها را به مقصد می‌رسانند، خوش‌قول باشند. ناوگان تاکسی‌رانی مشهد نیز هم‌زمان با پوشش مناسب خطوط اتوبوس‌رانی و قطار شهری، مسافران اداری شهر را به مقاصدشان رساندند.
با‌این‌حال گزارش میدانی خبرنگار شهرآرا از اولین دقایق روز نخست آغاز‌به‌کار این طرح ضربتی، حکایت از بی‌نظمی کارکنان و پرسنل برخی ادارات در تبعیت از این دستورالعمل داشت و نتیجه آن نیز بلاتکلیفی ارباب‌رجوع در برخی مجموعه‌هایی بود که به‌نوعی تابلوی خدمت‌رسانی به مردم به حساب می‌آیند. اداره کل راه و شهرسازی استان اولین مقصد خبرنگار ماست ‌که روزانه با مراجعه‌کنندگان زیادی سر‌وکار دارد. عقربه‌های ساعت، عدد ۶:٢٠ را نشان می‌دهد و دور‌تا‌دور ساختمان مهندسی‌ساز چهارراه خیام، خالی است. وارد ساختمان که می‌شوی، نگهبانی سن‌و‌سال‌دار جلو راهت را می‌گیرد و می‌گوید: هنوز کسی نیامده است. اگر هم بیایند از یک ربع به هفت به بعد
می‌آیند.
از پاگرد پله‌های اداره‌راهی‌ها که پایین می‌آیی، چند‌نفری را می‌بینی که آهسته مسیر سرسبز محوطه اداره‌شان را گز می‌کنند تا به محل کارشان برسند.
مسیر بعدی حاشیه بولوار خیام و اداره کل ثبت و اسناد استان است. تیک‌تاک ساعت به ۶:٢۶ رسیده و با‌این‌حال هنوز درِ اصلی این مجموعه قفل است. ٣٠ثانیه در را باز می‌کنند، اما همچنان از ورود مراجعه‌کنندگان به اداره ممانعت می‌شود. فردی جلو در ایستاده است و می‌گوید: باید رأس ساعت ۶:٣٠ وارد شوید. در همین گیر‌و‌دار، مینی‌بوس سرویس تعدادی از پرسنل مجموعه، روبه‌روی این اداره و در جوار شرکت گاز استان ترمز می‌کند و تقریبا ١٠نفر وارد ساختمان می‌شوند. میز خدمت، شاید یکی از مهم‌ترین جاهایی باشد که در هر دستگاه و سازمان، میزبان مراجعه‌کنندگانی است که اطلاع چندانی از روند و روال خدمتی که می‌خواهند دریافت کنند، ندارند. با‌این‌حال متصدیان میز خدمت اداره کل ثبت اسناد استان، روز گذشته تا حوالی ساعت‌٧ صبح، میهمانان خود را تنها گذاشتند و بعد از این ساعت به‌تدریج پشت میزهای خود حاضر شدند. این موضوع البته صدای برخی از مراجعه‌کنندگان به این مجموعه را نیز درآورد و تعدادی از مردم از این نوع خدمت‌رسانی گلایه‌ کردند. به گفته یکی از کارکنان اداره ثبت اسناد که از فرزندانش درباره تغییر ساعت آغاز‌به‌کار ادارات اطلاع حاصل کرده است، علت این موضوع را شاید بتوان اطلاع‌رسانی نامناسب دانست.
بقیه بانک‌ها و ادارات بولوار خیام نیز صبح روز گذشته، چندان تفاوتی با دو مجموعه ذکر‌شده نداشتند و ناهماهنگی در ورود بموقع، در بیشتر مراکز به چشم
می‌خورد.
البته خبرنگار ما این بازدید میدانی را به ساعت پایانی کار ادارات و مؤسسات مشهد نیز تعمیم داد، به‌طوری‌که برخلاف ناهماهنگی صبح، بیشتر دستگاه‌ها رأس ساعت ١٣:٣٠ با مراجعه‌کنندگان خداحافظی کردند.
﷯حال باید دید دستورالعمل استاندار خراسان‌رضوی مبنی‌بر دقت در آغاز و پایان کار ادارات چقدر جدی گرفته می‌شود و آیا کارکنان دستگاه‌ها به‌جای اخذ پیدا می‌کنند یا خیر. مرخصی ساعتی، به‌موقع در محل کار خود حضور

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس