نسخه پی دی اف

فرهنگ در کنار کالای ایرانی؛ معاون وزير ارشاد: فعالیت‌های فرهنگی، موتور محرک اقتصاد کشور است

﷯ در سال حمایت از کالای ایرانی، جشنواره «تولید ملی، فردای روشن» با هدف ترویج مصرف کالای ایرانی در مشهد برگزار شد و روز گذشته از نفرات برگزیده بخش‌های مختلف این جشنواره تقدیر گردید.
معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه این جشنواره با تأکید بر اینکه فرهنگ، موتور محرک اقتصاد کشور است، به نقش فعالیت‌های فرهنگی در ترویج مصرف کالای ایرانی پرداخت و گفت: برگزاری چنین‌جشنواره‌هایی یکی از نیازهای اصلی کشور برای سال‌های آتی بوده و امید است این جشنواره به نتایج اصلی خود که ترویج کالای ایرانی است، برسد.
محسن جوادی با بیان اینکه تولید ملی علاوه‌بر مفهوم اصلی که حمایت از صنایع ایرانی است، مفهوم دیگری را تحت‌عنوان فرهنگ نیز دارد، ادامه داد: برای اینکه بتوانیم از فرایند تولید ملی آینده‌ای روشن داشته باشیم، بخش‌های مختلف فرهنگی باید از رهگذر شعر داستان، نقاشی و فضای مجازی بگذرد.
وی تأکید کرد: البته تحت هر شرایطی حمایت از کالای ایرانی توجیه‌پذیر نیست، بلکه اگر کالای ایرانی باکیفیت تولید نشود، ضرر آن بیشتر از سود آن است. این اتفاق ممکن است پس از مدتی اقتصاد کشور را از مسیر خود خارج کند.
جوادی افزود: تولید ملی باید توانایی رقابت با محصولات مشابه خود را داشته باشد.
معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه به مدل‌های جدید اقتصادی را در پویایی اقتصاد کشور مهم ارزیابی و بیان کرد: خلاقیت نوآوری و استفاده از استارت‌آپ‌ها می‌تواند اقتصاد کشور را پویاتر کند. به‌عنوان نمونه مشهد ظرفیت‌های بالایی را در حوزه گردشگری دارد، بنابراین با خلاقیت می‌توان این ظرفیت را به پویایی رساند.
وی ادامه داد: دنیای اقتصاد با خلاقیت ثمر می‌دهد و یکی از چالش‌های اقتصادی کشور این است که بخش فرهنگی نتواند این مقوله را به‌درستی برای جوانان روشن کند.
وی تأکید کرد: مصرف کالای ایرانی با اشتغال هر فرد ایرانی رابطه مستقیمی دارد. اگر حوزه فرهنگ به ابعاد مختلف این موضوع بپردازد، به‌طور‌قطع نتایج بهتری رقم می‌خورد.

﷯ لزوم استفاده از کالای ایرانی
مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی نیز در ادامه با تأکید بر اینکه وقتی از کالای ایرانی صحبت می‌شود، از فکر ایرانی و جوان ایرانی می‌توان یاد کرد، گفت: وظیفه متولیان فرهنگی، توجه به مطالبه مردم و تلاش برای پاسخ‌دادن به نیازهای جوانان و نیازهای جدید جامعه ایرانی است.
جعفر مروارید با تأکید بر اینکه جامعه ایرانی جامعه‌ای خلاق در اندیشه، فرهنگ، اقتصاد و فلسفه است، ادامه داد: در سال حمایت از کالای ایرانی باید به جوانان متفکر ایرانی توجه شود و اگر این توجه صورت نگیرد، به‌طورقطع ارتباط ایران با کشورهای دیگر در حوزه اقتصادی تسریع نخواهد یافت.
وی با تأکید بر لزوم استفاده از کالای ایرانی گفت: مردم باید کالای ایرانی مصرف کنند و در رأس آن‌ها دولت است که با استفاده از صنایع ایرانی می‌تواند در مسیر منافع ملی حرکت کند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی، حمایت از کالای ایرانی را یکی از ارزش‌های دینی دانست و اظهار کرد: خرید کالای ایرانی با بیانیه و دستورالعمل صورت نمی‌گیرد، بلکه باید دوام و ظرافت و زیبایی کالای ایرانی به رخ کشیده شود.
وی با اشاره به برگزاری جشنواره «تولید ملی، فردای روشن» بیان کرد: این جشنواره در پنج بخش کتاب‌خوانی، داستان کوتاه، پویش پیامکی، طراحی پوستر و فضای مجازی با هدف گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی و تشویق به مصرف کالای ایرانی در سال٩۶ آغاز شد.
وی افزود: حاصل این جشنواره، ارسال ٢٣٠٠ اثر در بخش داستان کوتاه، ٢۴٠٠ اثر در بخش کتاب‌خوانی، ٢۵٠ اثر در بخش پوستر، ۶٠٠ اثر در بخش فضای مجازی و ارسال پنج‌هزار پیامک بود.
مروارید ادامه داد: درنهایت ١٠ نفر در بخش داستان کوتاه، پنج نفر در بخش طراحی پوستر، پنج نفر در بخش فضای مجازی و ١٠ نفر در بخش‌های کتاب‌خوانی و پیامک برگزیده شدند.
﷯ در پایان از نفرات برگزیده تقدیر شد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس