نسخه پی دی اف

داغ‌کردستان؛ همه چیز درباره سانحه تلخ بامداد دیروز درسنندج که ١١ کشته برجای گذاشت

﷯شامگاه سه‌شنبه در پی برخورد یک تانکر حامل سوخت با یک اتوبوس مسافربری در سنندج متأسفانه ١١نفر از سرنشینان اتوبوس مسافربری به طرز دل‌خراشی کشته شدند. در پی این حادثه در کرستان سه روز عزای عمومی اعلام شد. ساعت ٢٣:۴۵سه‌شنبه یک اتوبوس مسافربری در خارج از ترمینال سنندج برای سوار‌کردن مسافر متوقف شده بود که یک تانکر حامل نفت مازوت با این خودرو برخورد کرد و هر دو خودرو منفجر شدند. در پی این تصادف سهمگین ١١نفر از سرنشینان اتوبوس و همچنین راننده تانکر در آتش جان باختند و چند خودرو سواری نیز طعمه حریق شدند.

احتمال افزایش تعداد قربانیان
مجتبی خالدی، سخن‌گوی اورژانس کشور به ایسنا گفت: «‌علاوه بر ١١‌قربانی حادثه که هویتشان مشخص شده بود، ١١‌کیسه حاوی بقایای اجساد جمع‌آوری شده از محل حادثه برای تشخیص هویت‌ به پزشکی قانونی تحویل داده شده است. تاکنون فقط هویت ۱۱‌کشته برای ما محرز است، چون اجساد سوخته‌اند و تعداد آن‌ها هنوز معلوم نیست. پزشکی قانونی باید نظر‌نهایی را در‌این‌باره اعلام کند.‌»

نمونه‌برداری از اجساد
عبدا... احمدی، مدیر روابط‌عمومی پزشکی قانونی کردستان درباره عملیات شناسایی قربانیان به ایسنا گفت: «‌به‌دلیل شدت سوختگی،تنها اسامی و هویت هشت‌نفر است جان‌باختگان حادثه آتش‌سوزی اتوبوس سنندج - تهران تاکنون مشخص شده است. برای شناسایی دیگر قربانیان باید آزمایش DNA انجام شود. نمونه‌برداری از اجساد انجام و جهت انجام آزمایش به تهران ارسال شده که نتایج آن در حداقل زمان ممکن اعلام و پس از شناسایی جان‌باختگان، اسامی آن‌ها اعلام خواهد شد.»

تانکر ترمز بریده بود
اکبر جوهری، دادستان کردستان درباره جزئیات حادثه به میزان گفته است: «‌بر اساس گزارش‌های اولیه پارگی شیلنگ ترمز تانکرحمل سوخت علت وقوع حادثه بوده است. در این حادثه راننده و کمک‌راننده اتوبوس زنده مانده‌اند اما راننده تانکر و تعداد زیادی از مسافران اتوبوس فوت شدند. تانکر حمل سوخت مربوط به خود ایران بوده و اینکه گفته می‌شود تانکر و راننده آن از کشور عراق بوده‌ است، صحت ندارد. همچنین در پی این سانحه عده‌ای اغتشاشگر به خودرو نیروی انتظامی حمله کردند که دستور لازم برای شناسایی و برخورد قاطع با این اخلالگران صادر شده است.»
خطای راننده اتوبوس
اسماعیل تمهیدی، مسئول بازرسی و نظارت امور مسافربری استان کردستان در این‌باره به ایسنا گفت: «‌توقف اتوبوس در خارج از ترمینال و سوار‌کردن مسافر کار خطرناکی است که بارها در این مورد به رانندگان اتوبوس و مسئولان تعاونی‌ها تذکر داده شده است تا جایی که تعدادی از تعاونی‌ها نیز تعطیل و تعدادی از رانندگان اتوبوس در پلیس‌راه جریمه شده‌اند اما باز هم این اقدام غیرقانونی از سوی رانندگان صورت می‌گیرد. تعدادی از رانندگان اتوبوس را هم به کمیسیون‌های ١١و ١٢‌معرفی کرده‌ایم. اگر ما قوانین و مقرراتی را رعایت کنیم هیچ‌گاه شاهد این حوادث نخواهیم
بود.»

پیام همدردی رئیس‌جمهور
رئیس‌جمهور و معاون اول در پیام‌هایی با ابراز همدردی و تسلیت به خانواده‌های جان‌باختگان این حادثه از مسئولان استانی به‌ویژه استاندار به عنوان نماینده دولت خواستند تا به بررسی دقیق علت وقوع این حادثه اقدام کنند و تلاش و اهتمام ویژه‌ای برای رسیدگی به خانواده‌های داغدیده و تسکین آلام آنان داشته باشند. در متن پیام حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی آمده است: «‌و قوع حادثه تلخ و تأسف‌بار در ترمینال مسافربری سنندج که منجر به جان‌باختن و مجروح‌شدن تعدادی از هم‌وطنان عزیزمان در استان کردستان گردید، موجب اندوه و تأثر عمیق شد. هم‌اکنون لازم است مسئولان استانی به ویژه استاندار محترم به عنوان نماینده دولت، نسبت به بررسی دقیق علت وقوع این حادثه اقدام کرده و تلاش و اهتمام ویژه‌ای برای رسیدگی به خانواده‌های داغدیده و تسکین آلام آنان داشته باشند. این‌جانب با ابراز همدردی، این مصیبت را از صمیم قلب به خانواده‌های عزیز جان‌باختگان این حادثه دل‌خراش و مردم استان کردستان تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند متعال برای درگذشتگان مظلوم رحمت و مغفرت و برای عموم بازماندگان صبر و اجر و برای مجروحان شفای عاجل مسئلت دارم.»

پیام تسلیت رئیس مجلس
﷯علی‌لاریجانی، رئیس مجلس نیز پیامی به شرح زیر صادر کرد: «‌وقوع حادثه دل‌خراش آتش‌سوزی بر اثر برخورد تانکر سوخت با اتوبوس مسافربری در شهر سنندج که موجب جان‌باختن و مجروح‌شدن جمعی از هم‌وطنان شد باعث تأسف و تأثر گردید. ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های درگذشتگان و مردم شریف استان کردستان و همدردی با بازماندگان، شفای عاجل می‌کنم.» مصدومان را از خداوند متعال مسئلت

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس