نسخه پی دی اف

چرا پسته گران شد؟ گزارش شهرآرا از پشت پرده افزایش قیمت آجیل و خشکبار در مشهد

در حالی که این روزها نوسان قیمت دلار سبب افزایش قیمت کالاهای وارداتی شده است، قیمت برخی از کالاها و محصولاتی که در داخل تولید می‌شوند نیز به بهانه نوسانات قیمت ارز افزایش داشته است.
به عنوان مثال، قیمت آجیل و خشکبار در یک ماه اخیر در مشهد افزایش زیادی داشته به طوری که قیمت برخی از انواع پسته به بیش از ١٠٠ هزار تومان نیز رسیده است. برخی دیگر از انواع آجیل‌ نیز کیلویی ٢٠ تا ٣٠ هزار تومان
گران شده‌اند.
هرچند قیمت برخی از انوع خشکبار به دلیل وارداتی بودن افزایش یافته، این مسئله بهانه‌ای برای گران‌تر شدن محصولات ‌داخلی نیز
شده است.

﷯ پسته گران نشده؛ ارزش پول کم شده
نایب رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار مشهد در همین زمینه با بیان اینکه قیمت برخی از محصولات آجیل و خشکبار همچون پسته در مقایسه با چندماه گذشته دو‌برابر شده است ‌‌اظهار کرد: محصولات تولید داخل مانند پسته گران نشده‌اند بلکه کاهش ارزش‌ پول ملی دلیل تغییر قیمت‌ها‌ست.
علی حسن‌پور تأکید کرد: مغز پسته‌ای که تا چند ماه پیش کیلویی ۶٠ هزار تومان بود این روزها در بازار ١٢٠ هزار تومان است. پسته‌ای که ٣۵ هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شد، اکنون ٧٠ هزار تومان به فروش می‌رسد.
وی با بیان اینکه در گذشته قیمت پسته بر مبنای دلار سه هزار و ٨٠٠ تومانی صادراتی محاسبه می‌شد اما اکنون این محصول با دلار هشت هزار تومانی محاسبه می‌شود ادامه داد: تقاضا در حوزه صادرات پسته افزایش یافته است. همین مسئله سبب شده است قیمت این محصول در بازار داخلی تحت تأثیر قرار گیرد.
حسن‌پور با اشاره به سوء‌استفاده برخی دلالان و تولیدکنندگان از فرصت به‌وجود‌آمده برای افزایش قیمت پسته گفت: وقتی قیمت این محصول بر مبنای دلار هشت‌هزارتومانی برای صادرات افزایش یافته است، طبیعی است که تولیدکننده هیچ‌گاه پسته را با قیمت‌های گذشته به بازار
عرضه نکند.
﷯ عرضه و تقاضا، تعیین‌کننده نرخ
کارشناس مسئول اداره بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز با تأکید بر اینکه قیمت پسته که جزو اقلام غیر‌ضروری است بر مبنای عرضه و تقاضا تعیین می‌شود اظهار کرد: محصول پسته یکی از مزیت‌های صادراتی کشور به حساب می‌آید. پایه قیمتی این محصول نیز بر مبنای محاسبات صادراتی در بازار قیمت‌گذاری می‌شود.
مهدی مقدسی با اعلام اینکه حوزه بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت، قیمت‌گذار محصولاتی مثل پسته نیست و فقط بر فاکتورهای فروش نظارت می‌کند گفت: البته تخلفاتی نیز دراین‌باره صورت گرفته که حوزه بازرسی ورود کرده است.
وی افزود: اگر متولیان حوزه کشاورزی قیمت این نوع محصولات را اعلام کند، به طور قطعی حوزه بازرسی نیز نخواهد گذاشت محصولات با قیمتی بیش از میزان مصوب عرضه شوند. البته باید اذعان کرد که همه کالاها نباید قیمت‌گذاری شوند و فقط کالاهای اساسی مردم از سوی دولت قیمت‌گذاری
می‌شوند.
مقدسی همچنین به افزایش قیمت برخی دیگر از محصولات خشکبار اشاره کرد و گفت: برخی محصولات همچون بادام هندی نیز جزو محصولات وارداتی به شمار می‌روند اما به این دلیل که این محصولات به صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند، قیمت آن‌ها نیز بر مبنای ارز آزاد دچار نوسان می‌شود.
علیرضا ظهیری

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس