نسخه پی دی اف

تجلیل از صدای مردم؛ اعضای شورای شهر مشهد با حضور در روزنامه شهرآرا ضمن حمایت از عملکرد این مجموعه از زحمات خبرنگاران تقدیر کردند

﷯اگر روز خبرنگار را آغاز سال رسانه‌ای روزنامه‌نگاران و اصحاب رسانه قلمداد کنیم، به گزافه سخن نگفته‌ایم، زیرا این مناسبت شاید از معدود زمان‌هایی باشد که پای مدیران و مسئولان دستگاه‌های مختلف را به تحریریه‌های خبری باز می‌کند تا از این رهگذر اندکی از سختی‌ها و مشقت‌های حرفه خبرنگاری را از نمایی نزدیک نظاره کنند و به این واسطه ارتباطی فراگیرتر از گذشته با نمایندگان افکار عمومی داشته باشند.
امسال نیز همانند سال‌های گذشته رخداد حضور مسئولان و خداقوت گویی آن‌ها به اصحاب مطبوعات کمی زودتر از فرارسیدن روز خبرنگار اتفاق افتاد و تحریریه‌های رسانه‌های مختلف این روزها به ضیافت مدیرانی نشسته‌اند که با شاخه گل مهربانی خود، از قلم‌فرسایی‌های یک‌ساله آن‌ها قدردانی می‌کنند. روزنامه شهرآرا نیز به عنوان رسانه شهر امید و زندگی همیشه در این روزها، ساعات و دقایق شیرینی را با مهمانان خود سپری کرده است و امسال نیز با رویکردی جدید و متفاوت پذیرای مسئولان شهر و استان است. بر خلاف سنت همه ساله، امسال مسئولان و مدیران مهمان روزنامه شهرآرا، بعد از خوش‌و‌بش با خبرنگاران در جمع اعضای این خانواده بزرگ حاضر می‌شوند و گپ‌و‌گفتی صمیمانه را رقم می‌زنند.
در این میان اعضای شورای اسلامی شهر مشهد به عنوان منتخبان تعدای از مسئولان شهر امید و زندگی، روز گذشته چراغ نخست دیدارهای مسئولانه روز خبرنگار امسال با این مجموعه رسانه‌ای را روشن و با حضور حداکثری خود، انگیزه روزنامه‌نگاران جوان روزنامه شهرآرا را دوچندان کردند. حضور در تحریریه روزنامه مردم مشهد آن‌قدر برای اعضای پنجمین دوره شورای اسلامی شهر ارزشمند و مهم بود که دقایقی پس از سی‌و‌یکمین جلسه علنی شورا برای عرض تبریک به مدیران و خبرنگاران بخش‌های مختلف این روزنامه راهی ساختمان سفید دانشگاه یک شدند.
اما اعضای شورای اسلامی شهر مشهد پس از اهدای شاخه گل به خبرنگاران روزنامه شهرآرا، گپ‌و‌گفت دوستانه‌ای نیز با اهالی این رسانه داشتند و از پوست‌اندازی رسانه مردم مشهد سخن گفتند.

﷯ تغییر رویکرد شهرآرا
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در حاشیه این مراسم در گفت‌وگو با خبرنگار شهرآرا از تحقق انتظارات مجموعه شورا از روزنامه مردم مشهد در طول یک سال اخیر خبر داد و گفت: با این حال هنوز این مجموعه راه زیادی برای پیشرفت و پیشبرد اهداف متعالی دارد و باید در حوزه شناخت انتظارات مردم و انتقال این موضوعات به شورا نقش حلقه واسط را ایفا کند.
محمدرضا حیدری ضمن تبریک فرا رسیدن روز خبرنگار به روزنامه‌نگاران شهرآرا افزود: مهم‌ترین بخش مشهود در شهرآرا تغییر رویکرد این رسانه است که توانسته خود را متناسب با انتظارات و مطالبات مردم و شورای شهر پیش ببرد.
وی ادامه داد: تنوع‌بخشی در محتوا و افزایش شمارگان در توزیع از موضوعات مهم دیگری است که روزنامه شهرآرا در آن به صورت موفق ظاهر شده است.

﷯ هردفعه بهتر از بار قبل
در همین راستا رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت و رسانه شورای اسلامی شهر مشهد نیز در جمع خانواده شهرآرا با ابراز خرسندی از فعالیت‌های متفاوت یک ساله این روزنامه گفت: هر بار که به این مجموعه آمدیم با تحول، تفاوت و رویکرد جدید مواجه شدیم که باید از این همه فعالیت و اثربخشی قدردانی و تشکر ویژه کرد.
احسان اصولی، جوانی را شاکله و ویژگی اصلی شهرآرا دانست و افزود: با این حال این جوانی با تجربه بالای این مؤسسه فرهنگی عجین شده و اتفاقات خوبی را در این مجموعه رسانه‌ای رقم زده است.
به گفته رئیس کمیسیون فرهنگی شورا، روزنامه شهرآرا یکی از پیشگام‌ترین بخش‌های شهرداری مشهد است که می‌توان تبلور بسیاری از شعارهای مطرح شده توسط منتخبان مردم در پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر را در آن مشاهده کرد.
اصولی اشاره‌ای هم به چوب لای چرخ گذاشتن‌های برخی از جریان‌ها برای روزنامه مردم مشهد کرد و گفت: برخی‌ به صورت ناجوانمردانه این مجموعه را مورد عتاب و خطاب قرار می‌دهند و با هجمه به جوان‌گرایی این روزنامه درصدد تخریب آن هستند؛ با این حال می‌بینیم که همین جوان‌گرایی باعث توفیقات ارزشمندی برای این رسانه شده است.
موضوع جوان‌گرایی، به نوعی روی صحبت رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد هم بود و محسن حسینی پویا در جریان این بازدید جوان بودن را مهم‌ترین ویژگی روزنامه شهرآرا برشمرد و گفت: امیدواریم که روحیه جوان‌گرایی همچنان شهرآرا را به سمت پیشرفت و توسعه
سوق دهد.
وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهید صارمی و تبریک روز خبرنگار اظهار کرد: مؤسسه فرهنگی شهرآرا و روزنامه مردم مشهد در یک سال اخیر هم به لحاظ کیفیت و هم از نظر کمیت، تحول رو‌به‌جلو و مثبتی داشته است.
وی افزود: تولید و انتشار ویژه‌نامه‌های متعدد برای اقشار مختلف جامعه و تولید کلیپ‌های مختلف در فضای مجازی از نتایج تحول کیفی و کمی در روزنامه شهرآرا به شمار می‌رود.
رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه خبرنگاران و رسانه‌های عمومی در تحکیم و گسترش حقوق شهروندی نقش ویژه‌ای دارند، ادامه داد: مطبوعات را به درستی رکن چهارم دموکراسی قلمداد کرده‌اند، زیرا تضمین دموکراسی و حقوق اساسی ملت، وابسته به حضور مؤثر و واقعی مطبوعات است.
وی ادامه داد: آزادی گردش اطلاعات و وجود خبرنگاران و روزنامه‌نگارانی آزاد و جسور بهترین راه تضمین دموکراسی و مقابله با فساد اعم از فساد سیاسی، اقتصادی، اداری است.
حسینی پویا با اشاره به اینکه شغل خبرنگاری با جامعه سر‌و‌کار دارد و انگیزه آن شخصی نیست، گفت: خبرنگار حرفه‌ای هر چند وابستگی سیاسی داشته باشد اما در حرفه خود سلایق شخصی را کنار
می‌گذارد.
وی ادامه داد: خبرنگاری به نوعی بازی کردن با آتش است. طرف مقابل خبرنگار ممکن است از جناح قدرت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی باشد و به دلیل ناسازگاری با مصالح او، برای خبرنگار خطراتی ایجاد کند.
حسینی پویا بیان کرد: باید از خبرنگاران حمایت‌های لازم انجام گیرد؛ بدون شک اگر خبرنگار مصونیت پیدا کند، سلامت جامعه را شاهد خواهیم بود.

﷯ شهرآرا ممنونیم
معاون اداری مالی شهرداری مشهد و مشاور شهردار در امور بانوان از دیگر مهمانان ویژه روز گذشته روزنامه شهرآرا بودند که با حضور خود در تحریریه، بر افزایش روحیه پرسنل این مجموعه افزودند.
زری جراح، مشاور امور بانوان شهرداری مشهد، که با کیکی بزرگ با طرح ویژه‌نامه شهربانو به جمع خبرنگاران شهرآرا آمده بود، روح یک روزنامه را به وجود خبرنگاران و صاحبان قلم آن دانست و گفت: خبرنگاران گوش شنوا و چشم بینای جامعه به شمار می‌آیند و نقش بزرگی در اعتلای بخش‌های مختلف کشور دارند.
او با بیان اینکه «شهرآرا، میلان، شهربانو و تمام ضمایم روزنامه مردم مشهد! از شما ممنونیم»، از خدا خواست تا قلم خبرنگاران این مجموعه همواره مانا باشد.
اما مدیرعامل مؤسسه فرهنگی شهرآرا نیز به عنوان میزبان این مراسم، علت تغییر در نحوه پذیرایی از مهمانان روز خبرنگار را آشنایی بیشتر مسئولان با نحوه کار و فعالیت خبرنگاران این مجموعه دانست و گفت: روزنامه شهرآرا در طول یک سال اخیر، تغییرات اساسی را به خود دیده و با تقویت فضای مجازی و همچنین تولید ضمایم پرمخاطب، شمار فروش خود را به اندازه شایان توجهی افزایش
داده است.
مجید خرمی ادامه داد: در گذشته شاهد فروش حداقلی روزنامه شهرآرا بودیم اما امروز چیزی بالغ بر دو میلیون تومان از محل فروش این روزنامه عاید مؤسسه می‌شود که این موضوع نشان از تغییر در رویکردها و همچنین افزایش رضایتمندی شهروندان دارد.
وی با این حال از افزایش بی‌رویه نرخ کاغذ گلایه کرد و افزود: بودجه روزنامه را با کاغذ کیلویی دو هزار و ٣٠٠ تومان بستیم اما اکنون قیمت این محصول به کیلویی ۶ هزار تومان رسیده است.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس