نسخه پی دی اف

دانشگاه‌های ایران در حوزه مهارت‌آموزی ضعیف هستند ؛ قائم مقام وزیر علوم در مشهد

﷯صبح روز گذشته مراسم معارفه دکتر رضا قنبری، رئیس جدید پارک علم و فناوری خراسان، به عنوان یکی از جوان‌ترین مدیران استانی با حضور عبدالرضا باقری، قائم مقام وزیر علوم، و جمعی دیگر از مدیران استانی و کشوری برگزار شد. دکتر قنبری متولد ١٣۵٩ است و دکترای ریاضی کاربردی دارد. وی استاد برگزیده دانشگاه فردوسی مشهد در سال ۱۳۹۲ است و تاکنون ۴۵ مقاله در مجلات و نشریات و ۲۵ مقاله در مجامع و کنفرانس‌های معتبر داخلی و بین‌المللی ارائه کرده است.

﷯ نسل سوم دانشگاه‌ها
در ابتدای این نشست قائم مقام وزیر علوم ضمن اشاره به اینکه نیروی متخصص مورد نیاز پارک‌های فناوری از دل دانشگاه‌ها می‌آید گفت: از دهه ٨٠ تا به امروز و مخصوصا در پنج سال گذشته تولیدات علمی کشور در سطح بین‌المللی رشد قابل توجهی داشته است و دانشگاه‌ها رسالت خود را در حوزه تأمین نیروی انسانی متخصص تا حد خوبی به انجام رسانده‌اند. اما امروزه در تلاش هستیم تا دانشگاه‌ها را در حل مشکلات جامعه فعال‌تر کنیم و به سمت دانشگاه‌های جامعه‌محور و نسل سوم سوق دهیم. عبدالرضا باقری یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دانشگاه‌های نسل سوم را قرارگیری پارک‌های علم و فناوری در جوار آن‌ها دانست و اضافه کرد: این مراکز بسترهای مناسبی برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان هستند و خوشبختانه در تمامی دانشگاه‌های کشور تعامل با پارک‌های علم و فناوری در حال شکل‌گیری است.وی در ادامه به ضعف دانشگاه‌ها در حوزه مهارت‌آموزی به دانشجویان اشاره کرد و گفت: برای رفع این نقص طرحی را آماده کردیم که از مهر امسال در تمامی دانشگاه‌ها به اجرا در می‌آید. بر اساس این طرح مهارت‌های لازم در حوزه کسب‌و‌کار و ورود به بازار کار به دانشجویان آموزش داده می‌شود. همچنین صحبت‌هایی با ستاد کل نیروهای مسلح انجام داده‌ایم تا بتوانیم از ظرفیت فارغ‌التحصیلان ارشد و دکترا در پارک‌های علم و فناوری استفاده کنیم.
در ادامه دکتر مهدی کشمیری، مدیر‌کل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، با اشاره به نقش پر‌رنگ پارک‌های علم و فناوری در سیاست‌های وزارت علوم به لزوم حمایت مدیران استانی از این مراکز اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه پارک‌های علم و فناوری زیرمجموعه وزارت علوم به حساب می‌آیند، اما تجربه نشان می‌دهد که حمایت مدیران استانی از این مراکز می‌تواند منجر به توسعه و رشد و برطرف شدن بخشی از معضلات موجود استان از طریق این مراکز شود.

﷯ توجه به اقتصاد دانش‌بنیان
رئیس پارک علم و فناوری خراسان نیز گفت: یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی که قصد انجام آن را داریم شبکه‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان برای تولید ثروت مبتنی بر دانش در استان است و با توجه به اینکه ٧٠ درصد مدیران پارک را نیروهای جوان تشکیل می‌دهند، در تلاشیم تا با استفاده از این پتانسیل به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم. رضا قنبری تقویت اکوسیستم فناوری استان با استفاده از شبکه‌سازی را دارای اجزای مختلفی دانست و گفت: یکی از مهم‌ترین بخش‌های این اکوسیستم نهادهای دانشی استان هستند و نیازمند بیشتر شدن تعامل بین این مراکز با پارک علم و فناوری هستیم. در همین راستا در کنار ارتباط با مدیران دانشگاه‌های استان، در حال تعامل با بدنه دانشجویی هستیم تا بتوانیم فرهنگ کسب‌و‌کار دانش‌بنیان را هرچه بیشتر در این قشر نخبه ایجاد و تقویت کنیم. رئیس پارک علم و فناوری خراسان خبر از انعقاد تفاهم‌نامه جدیدی با دانشگاه فردوسی داد و گفت: در قالب این تفاهم‌نامه در تلاشیم تا سیاست‌های این دو نهاد را به هم نزدیک کنیم و پس از آن به سراغ دیگر دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی استان نیز خواهیم رفت. در کنار آن به زودی انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان را نیز تشکیل خواهیم داد تا بتوانیم در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌های دولتی در حوز‌های مرتبط با خودمان تأثیر بیشتری داشته باشیم.
در انتهای این نشست، ضمن تقدیر از زحمات دکتر علم‌الهدایی، رئیس پیشین پارک علم و فناوری، حکم ریاست دکتر قنبری توسط قائم مقام وزیر علوم به وی اعطا شد

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس