نسخه پی دی اف

شهرآرا رسانه ای از جنس مردم ؛ اظهارات معاون استاندار در بازدید از تحریریه روزنامه شهرآرا

﷯تقویم ورق خورد و ١٧مرداد و روز خبرنگار فرارسید. اوج حضور مسئولان در تحریریه روزنامه مردم مشهد همین یکی‌دو روز است. از فردا، این شهرآرایی‌ها هستند که باید برای پیگیری مطالبات مردم به‌سراغ مسئولان بروند. اگرچه به روال دوسه سال اخیر انتظار می‌رفت شهرآرا در هفدهمین روز از مرداد، میزبان استاندار خراسان رضوی باشد، برخلاف انتظارها، علیرضا رشیدیان امسال ترجیح داد روز خبرنگار را فقط در یکی‌دو رسانه حضور یابد؛ البته محمدرحیم نوروزیان، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار، سیدجواد حسینی، مشاور استاندار و احمدعلی موهبتی، فرماندار مشهد، روز گذشته به‌نمایندگی از آقای استاندار در تحریریه روزنامه مردم مشهد حضور یافتند و روز خبرنگار را به اهالی شهرآرا تبریک گفتند. معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی در جریان بازدید از روزنامه شهرآرا در سخنانی کوتاه، یاد و خاطره شهید صارمی را گرامی داشت و با تبریک روز خبرنگار گفت: امروز وظیفه دانستیم به‌مناسبت روز خبرنگار در جمع شما حضور یابیم و خداقوت بگوییم.محمدرحیم نوروزیان با بیان اینکه شهرآرا رسانه‌ای از جنس مردم است، افزود: خبرنگاران شعله‌های فروزانی هستند که آزادی و آبادی را برای جامعه به ارمغان می‌آورند.
وی رویکرد روزنامه شهرآرا را در پرداختن به سوژه‌های اجتماعی شایسته تقدیر دانست و اظهار کرد: امیدواریم شهرآرا همانند یک سال گذشته مسیر رشد و توسعه را بپیماید و بیش از پیش در آگاهی‌بخشی به جامعه، موفق باشد.
﷯ جایگاه ویژه شهرآرا دربین مردم و مسئولان
مشاور استاندار خراسان رضوی هم در جمع خبرنگاران روزنامه شهرآرا گفت: از اینکه در سالروز شهادت محمود صارمی که متعلق به خبرنگاران است، در جمع دوستان عزیزم در روزنامه شهرآرا حضور پیدا کرده‌ام، بسیار خوشحال هستم.
سیدجواد حسینی یکی از تئوری‌‎های جدید توسعه را توسعه صورت‌بندی‌شده برشمرد و افزود: براساس این تئوری، هر شهر باید متناسب با ظرفیت‌هایی که دارد، صورت‌بندی شود. درقالب این راهبرد، مطبوعات محلی می‌توانند در تحقق توسعه صورت‌بندی نقش بسزایی ایفا کنند.
وی بیان کرد: روزنامه شهرآرا نمونه تحقق‌یافته‌ای از این نگاه است که به‌خوبی توانسته است نقش خود را در توسعه صورت‌بندی‌شده کلان‌شهر مشهد ایفا کند. مشاور استاندار خراسان رضوی توسعه کمی و کیفی روزنامه شهرآرا در دوره جدید مدیریتی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: انتشار ویژه‌نامه کوله‌پشتی برای کودکان که زیربنای توسعه جامعه هستند، اقدامی اثرگذار و شایسته تقدیر است. ازسوی دیگر تلویزیون اینترنتی شهرآرا که به‌تازگی کارش را آغاز کرده، عملکرد موفقی داشته و توانسته است مخاطب خاص خود را پیدا کند. وی با تاکید بر اینکه شهرآرا دربین مردم مشهد و مسئولان جایگاه ویژه‌ای دارد، گفت: خدا را شاهد می‌گیرم که شهرآرا در این یک سال توانسته است در ابعاد مختلف کمی و کیفی موفق باشد، بنابراین حتما اداره‌کل فرهنگ‌وارشاد اسلامی خراسان رضوی این نشریه را حمایت خواهد کرد.حسینی در بخش پایانی سخنان خود، به ظرفیت‌های فرهنگی کلان‌شهر مشهد اشاره کرد و گفت: مشهد یک کره مذاب است. این اصطلاح در نگاه مردم‌شناسی فرهنگی به‌کار می‌رود. برخی شهرها عناصر فرهنگی‌ای دارند که حرارت و روشنایی تولید می‌کنند. مولفه‌های فرهنگی مشهد آن‌قدر قوی است که قدرت انتشار آن حتی در جهان اسلام وجود دارد.
وی ادامه داد: مولفه‌های فرهنگی مشهد آن‌قدر قدرت دارد که می‌تواند رذائل را بسوزاند، بنابراین باید از این ظرفیت فرهنگی به‌منظور توسعه همه‌جانبه بهره‌برداری کرد.

﷯ تلاش برای تحقق مطالبات قانونی مردم
فرماندار مشهد هم در ادامه این بازدید گفت: رسانه‌ها به‌عنوان رکن چهارم دموکراسی اگر به وظایف خود به‌درستی عمل کنند، هم خواسته‌های برحق و هدفمند مردم به نتیجه می‌رسد و هم از انحراف مسئولان جلوگیری می‌شود. احمدعلی موهبتی ادامه داد: رسانه‌ها باید برای تحقق مطالبات مردم که در چهارچوب قانون امکان تحقق آن‌ها وجود داشته باشد، تلاش کنند؛ البته برخی انتظارات غیرواقعی است که نباید به آن‌ها دامن زد. وی با بیان اینکه خبرنگاران با وجود سختی کار فراوان امکانات محدودی دارند، اظهار کرد: امیدواریم با همدلی و تعامل بتوانیم فضایی را ایجاد کنیم که هیچ‌کس به خود اجازه ندهد در مدار بدی‌ها حرکت کند.
﷯ رسانه‌های خراسان درمیان برترین‌ها
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی هم که به‌مناسبت روز خبرنگار در موسسه فرهنگی شهرآرا حضور یافته بود، در جریان بازدید از تحریریه روزنامه مردم مشهد گفت: خوشبختانه در شهر مشهد رسانه‌های خوب و پویایی فعالیت می‌کنند، به‌طوری‌که رسانه‌های خراسانی به‌لحاظ تعداد اخبار و مخاطب، جزو برترین‌ها در سطح کشور هستند.
رضا جمشیدی با بیان اینکه رسالت مسئولان و رسانه، خدمت‌رسانی مطلوب به شهروندان است، گفت: از یک طرف مسئولان وظیفه دارند که از همه امکانات برای خدمت‌رسانی به مردم استفاده کنند و از سوی دیگر، رسانه‌ها رسالت دارند که خدمات دستگاه‌های اجرایی را مطابق واقعیت و بدون جهت‌گیری منتشر کنند.
وی ادامه داد: رسانه‌ها علاوه‌بر انعکاس خدمات دستگاه‌های اجرایی باید نظرات مردم و ذی‌نفعان خدمات را به مسئولان منتقل کنند تا از این طریق، زمینه رفع کمبودها و تقویت قوت‌ها فراهم شود.
جمشیدی با بیان اینکه آنچه در رسانه‌ها بازتاب پیدا می‌کند، باید برآیند چیزی باشد که در جامعه اتفاق می‌افتد، اظهار کرد: همه باید در کنار یکدیگر کمک کنیم که مسائل و مشکلات جامعه به بهترین نحو ممکن حل و منعکس شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی افزود: روزنامه شهرآرا با آگاهی‌بخشی به جامعه و اطلاع‌رسانی دقیق و بهنگام، نقش اثرگذاری در بین افکار عمومی داشته است و از این بابت باید از این روزنامه مردمی
تقدیر کرد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس