نسخه پی دی اف

رئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس شورای شهر مشهد: بولوار شاهنامه در ٣ مرحله احیا می‌شود

﷯فردوسی و شاهنامه‌اش بزرگ‌ترین سرمایه‌های نمادین فرهنگی ایرانیان هستند و هر ملتی در جهان این وظیفه را دارد که سرمایه‌های نمادین خود را گرامی بدارد و در نگاهداشت و پاسداشت آن بکوشد. در همین راستا و با درک چنین ضرورتی، شورای پنجم شهر مشهد در بدو ورود، کمیسیونی را تحت عنوان «کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس» راه‌اندازی کرد تا بتواند در برنامه‌ای چهارساله این منطقه شهری مشهد را احیا کند.
یکی از اصلی‌ترین اقدامات در منطقه توس احیای بولوار شاهنامه است. در این راستا، رئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس شورای اسلامی شهر مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار شهرآرا اظهار کرد: برای احیای بولوار شاهنامه نیازمند بازپیرایی ٣ قسمت جلوخان، پردیس و باغ‌راه شاهنامه هستیم. در ابتدای کار شورای پنجم، متوجه شدیم که مسابقه‌ای با عنوان باغ‌راه شاهنامه برگزار شده است تا از سه‌راه فردوسی تا آرامگاه طرحی برای بازپیرایی ارائه شود. ٣ مشاور نیز برنده اجرای این طرح شده بودند.
سید مسعود ریاضی افزود: با حضور شورای پنجم، اعلام کردیم که احتمال دارد طرح‌های برنده با طرح جامع منطقه توس تناقض داشته باشد. بر همین اساس، بنا را بر مطالعه بیشتر گذاشتیم. بعد متوجه شدیم که کار درستی کرده‌ایم زیرا با طرح اصلی توس تناقض داشت.
وی با بیان اینکه «بازپیرایی بولوار شاهنامه از برنامه‌های ماست» افزود: از سه‌راه فردوسی تا آرامگاه فردوسی ٣ بخش ممتاز داریم. بخش اول جلوخان با ٧ هکتار وسعت است که مسیر اجرایی خود را طی می‌کند و امیدواریم تا اردیبهشت‌ماه سال آینده به سرانجام برسد.
وی ادامه داد: بخش دیگر به نام پردیس از هارونیه تا جلوخان است که از همان زمان انجمن حفظ آثار ملی قرار بوده پیاده‌راه شود که با رایزنی‌های انجام‌شده با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قرار شده است برای این قسمت مشاور گرفته شود و کار عمرانی آن بعد از پروژه جلوخان آغاز شود.
ریاضی با بیان اینکه پروژه سوم باغ‌راه شاهنامه از سه‌راه فردوسی تا هارونیه است افزود: اگر ما این ٣ بخش را با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اصلاح کنیم و پروژه تاریخی به سامان برسد و از طرفی طرح جامع و تفصیلی منطقه توس تصویب و ابلاغ شود، می‌توانیم ادعا کنیم که توس را احیا کرده‌ایم.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس