نسخه پی دی اف

هم زیبایی، هم بینایی

﷯ ما بخش چشمگیری از اطلاعاتی را که در طول روز به مغزمان وارد می‌شود، از‌طریق حس بینایی دریافت می‌کنیم. ازاین‌رو مراقبت از چشم‌ها به‌منزله حفظ یکی از منابع اطلاعاتی ورودی مغز -جدا از اهمیتی که قوه بینایی و حساسیتش درمیان حس‌های پنج‌گانه آدمی دارد و برای آن نمی‌توان جایگزینی یافت- از اهمیت بسزایی برخوردار است که لازمه‌اش، آگاهی‌داشتن دراین‌باره است. به‌همین‌دلیل در شعاری که امسال برای روز جهانی بینایی‌(١٩مهر) درنظر گرفته شــده، به خودمراقبتی از چشم‌ها تأکید ویژه‌ای شده است تا حساس‌سازی بیشتری صورت بگیرد نظیر آنچه درباره بیماری‌هایی مانند دیابت، فشارخون و سرطان‌ها انجام شده است.
به‌طور‌کلی، محافظت از چشم‌ها در هر دوره از زندگی، متفاوت از دیگر زمان‌هاست. اما می‌توان آن را به ٢مرحله خاص یعنی رده سنی کمتر از ٧سال و بیشتر از ٧سال تقسیم کرد. نخستین مراقبت از چشم‌ها از بدو تولد با کنترل‌کردن بینایی در زایشگاه‌ها انجام می‌شود. پزشک در بیمارستان قدرت و ساختمان بینایی نوزاد را بررسی می‌کند و اگر مشکلی باشد، بی‌درنگ اقدام‌های درمانی آغاز می‌شود. در روزها و ماه‌های بعد هم این کار مهم برعهده والدین است که در منزل، قدرت بینایی نوزادشان را به‌وسیله نور اندازه‌گیری ‌و بررسی کنند و درصورتی‌که نوزاد به نور واکنشی نشان ندهد، برای رفع و ریشه‌یابی مشکل به پزشک مراجعه کنند.
همان‌طور‌که نوزاد بزرگ‌تر می‌شود، کنترل بینایی‌اش هم شکل متفاوت‌تری به خود می‌گیرد تا به سن پیش‌دبستانی برسد. درحال‌حاضر، کودکان کمتر از ٧سال در مهدکودک‌ها از‌نظر عیوب انکساری چشم بررسی و غربالگری می‌شوند و از این نظر جای نگرانی نیست؛ چراکه بهترین زمان درمان عیوب‌ انکساری چشم همان سن کمتر از ٧سال است که مهم‌ترین اقدام برای حفظ و مراقبت از بینایی در دوران کودکی هم محسوب می‌شود. کودکی که از نظر بینایی مشکلی در این سن نداشته باشد، می‌توان گفت تا سن چهل‌سالگی، البته در‌صورتی‌که آسیبی به چشمش وارد نشود، مشکل خاصی نخواهد داشت. از این سن به بعد هم اگر فرد دچار مشکل‌های چشمی باشد باید سالی یک‌بار برای معاینه‌های دوره‌ای اقدام کند.
مرحله دوم مراقبت‌های چشمی هم به سن بیش‌از ۴٠سال برمی‌گردد؛ چراکه برخی بیماری‌‌ها مانند دیابت، روماتیسم و... می‌توانند عوارض چشمی داشته باشند. از‌این‌رو اگر فردی بیماری‌‌ای دارد که عوارض آن بینایی را تهدید می‌کند، باید معاینات منظم‌تری صورت دهد. جدا از این دسته، افرادی هم که نزدیکانی دارند که به بیماری‌‌های چشمی مانند آب‌مروارید مبتلا هستند، باید برای معاینات دوره‌ای اقدام کنند؛ زیرا این بیماری‌ها می‌‌تواند در آن‌ها نیز دیده شود. باهمه‌این‌ها توصیه می‌‌شود حتی اگر مشکل بینایی خاصی ندارید و سنتان بیشتر از ۴٠‌سال است، معاینات سالیانه چشمی را فراموش
نکنید.﷯
دکتر علیرضا اسماعیلی
جراح و متخصص چشم

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس