نسخه پی دی اف

تشویق مالکان به تغییر کاربری

تشویق مالکان به تغییر کاربری
اولــین جلــسه کمــیته «کاربری‌بخشی خانه‌های تاریخی» درحالی روز گذشته در دفتر معاونت فرهنگی‌واجتماعی شهرداری مشهد برگزار شد که هادی بختیاری، رئیس کمیته و معاون فرهنگی‌واجتماعی شهرداری مشهد، نرگس شالچیان، مدیر فرهنگی‌گردشگری و امور زائران و نمایندگانی از معاونت شهرسازی‌ومعماری، معاونت اقتصادی شهرداری، سازمان میراث‌فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی و شهرداری منطقه٨ و ثامن در آن حضور داشتند.
طرح کاربری‌بخشی خانه‌های تاریخی با هدف معرفی ظرفیت‌های مناسب برای حوزه‌های فرهنگی و هنری مشهد، اواخر دوره شورای چهارم شهر تصویب شد. بر این اساس، قرار است اماکن و فضاهای تاریخی موجود با تغییر کاربری، نقش‌های جدیدی بگیرند و این نقش‌های جدید علاوه‌بر آورده‌هایی برای مشهد، درآمدزایی هم بکنند. همچنین طبق این مصوبه به‌منظورحفظ و احیا و مرمت آثار تاریخی ثبت‌شده مشهد و تشویق متقاضیان حقیقی و حقوقی، پروانه رایگانی را درحد تعمیرات، بهسازی و بهره‌برداری این آثار در اختیار متقاضیان می‌گذاریم.
مدیریت گردشگری شهرداری با برگزاری این جلسات قصد دارد با همکاری سازمان‌های مختلف و تصمیم‌گیری در یک کمیته مشترک، این طرح را زودتر به نتیجه برساند. همچنین در گام نخست قرار است خانه‌هایی که شهرداری تملک آن‌ها را برعهده دارد، تغییر کاربری دهند تا بخش خصوصی و مالکان برای ورود به این پروسه، تشویق شوند که این موضوع باید تبدیل به مطالبه شود.
همچنین در این جلسه بعد از بررسی مفاد آیین‌نامه کاربری‌بخشی خانه‌های تاریخی، مصوب شد آیین‌نامه موجود در جلساتی با دستگاه‌های مربوط اصلاح شود و در جلسه بعدی این کمیته، نظرهای کارشناسانه افراد برای اصلاح، اعلام شود. همچنین مقرر شد کاربری هرخانه را شورای فنی میراث‌فرهنگی به‌صورت مجزا مشخص کند و چندین نوع کاربری برای هرخانه تعریف شود.

﷯ ۴۵ قاب از دفاع مقدس
روز گذشته نمایشگاه عکس‌ استاد علی کاوه، عکاس مطرح در دفاع مقدس، به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد، با حضور دکتر احسان اصولی، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا، شهناز رمارم، عضو شورا، دکتر هادی بختیاری، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد، و جمعی از علاقه‌مندان و عکاسان مشهدی در نگارخانه شهر
افتتاح شد.
به گزارش شهرآرا، در این نمایشگاه ۴۵ قاب از عکس‌های دفاع مقدسی علی کاوه در اندازه ١٠٠ در ٧٠ به نمایش گذاشته شده‌ است.
علی کاوه که سال‌ها در قامت عکاس ورزشی فعالیت کرده‌‌ بود، ٨ سال به عنوان عکاس صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در جنگ تحمیلی حضور داشته‌ و عکس‌های ماندگاری از این فضا به نام خود ثبت کرده‌ است. تصویر امام خمینی(ره) روی اسکناس‌ها نیز از جمله عکس‌هایی به شمار می‌آید که این هنرمند مطرح آن‌ را ثبت
کرده‌ است.
نمایشگاه عکس‌ علی کاوه تا روز ٢٢ مهر ادامه خواهد داشت و در طول دوران برگزاری از ساعت ٨ الی ١٣ و ١۵ الی ١٧ پذیرای علاقه‌مندان خواهد بود.
شهناز رمارم در حاشیه این مراسم و در گفت‌وگو با شهرآرا به حضور مؤثر زنان در جنگ تحمیلی اشاره کرد و گفت: حضور زنان در جبهه نمادین نبود. آن‌ها گاه اسلحه به دست می‌گرفتند و از مجروحان دفاع می‌کردند. عکس‌های زیادی هم از این حضور در جبهه گرفته شد اما کمتر چاپ
شده است.
وی اظهار امیدواری کرد عکاسان جنگ آثار برجای‌مانده را در اختیار محققان قرار دهند و این آثار بررسی شوند تا بتوانیم شاهد برگزاری نمایشگاهی از حضور مؤثر بانوان در جبهه هم باشیم.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس