نسخه پی دی اف

تنها چاره چیست؟

در سال‌های اخیر، برخی سازمان‌ها سعی کرده‌اند برای کاهش هر‌چه بیشتر مصرف آب، راهکارهای جدیدی ارائه دهند. یکی از این راهکارها، کاهش مصرف آب در فضای سبز شهرها با استفاده از گیاهان کم‌نهاده یا به‌اصطلاح کم‌آب‌طلب است که تاکنون کاشت آ‌ن‌ها در برخی استان‌های کشور شروع شده است.
یکی از تولیدکنندگان گیاهان بومی کم‌آب‌طلب در‌این‌باره می‌گوید: کشور ما با مشکلات جدی در‌زمینه آب مواجه است و از‌آن‌سو آلودگی هوا به‌صورتی است که نمی‌توان اهمیت محیط‌زیست را نادیده گرفت؛ بنابراین اگر بخواهیم کشور از وضعیت بحران آبی بیرون بیاید، چاره‌ای جز این نداریم که به‌سمت استفاده از گیاهان کم‌نهاده برویم.
مهدی رجایی با اشاره‌به اینکه اکنون ٢٩‌گونه کم‌نهاده را که بیشتر آن‌ها درخت است تولید می‌کند، می‌گوید: برای اولین‌بار در ایران، اُرس، گیاهی مقاوم در‌برابر شرایط آب‌وهوایی سخت مانند خشکی، گرما و سرمای طاقت‌فرسای زمستان، را تولید کردیم. اُرس، ۶‌ماه از سال نیاز به آبیاری ندارد و حدود ٢۵٠‌هزار هکتار جنگل آن در خراسان وجود دارد.
وی درباره گیاهان کم‌آب‌طلب، بیان می‌کند: ویژگی این گیاهان دیر‌زیست‌بودن، شادابی و استقرار آن است. زیبایی آن‌ را نیز با گیاهانی که مصرف آب زیادی دارند، نمی‌توان قیاس کرد. رجایی اضافه می‌‌کند: در فضای سبز شهری می‌توانیم علاوه‌بر استفاده از گیاهان بومی، گیاهانی از دیگر نقاط بیاوریم و آ‌ن‌ها را بومی کنیم. به‌این‌ترتیب می‌توانیم اقلیم از‌دست‌رفته جنگلی را که می‌تواند برای ما مزایای اقتصادی داشته باشد، بازگردانیم.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس