نسخه پی دی اف

رو به راه عشق؛ روایتی از حال و هوای زائران پیاده که برای ایام عزاداری آخر ماه صفر به مشهد می‌آیند

﷯ شهر بیش از همیشه رنگ و بوی سوگ و عزا به خود گرفته است و دسته‌دسته عاشقان امام خوبی‌ها به شوق زیارت غریب‌ترین آشنای خراسان پا به مشهدش می‌گذارند. به گفته سخن‌گوی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده امام رضا(ع)، تا روز گذشته بیش از ٢۵ هزار زائر پیاده وارد مشهد شده‌اند و این داستان عاشقی همچنان ادامه دارد.
حسین رضایی از سفر عاشقانه ۴٠٠ هزار زائر پیاده در سال گذشته در دهه پایانی صفر خبر داده و پیش‌بینی کرده است امسال تعداد زائران شهر امام رضا(ع) در این ایام حدود ٢٠ درصد بیش از سال گذشته
باشد.
مدیرکل هماهنگی امور رفاهی زائران و سخن‌گوی ستاد اجرایی خدمات سفر استان خراسان رضوی نیز از ورود بیش از یک میلیون و ٧٣٨ هزار زائر به مشهد مقدس طی روزهای اخیر خبر داد و گفت: از این تعداد، ٢۴۴ هزار و ٢١٢ نفر از طریق حمل‌ونقل جاده‌ای، ٨٠ هزار و ٧٣٠ نفر از طریق حمل‌ونقل هوایی، ١٢٩ هزار و ٨٨٨ نفر از طریق حمل‌ونقل ریلی و حدود یک میلیون و ٢٨٣ هزار نفر با وسائط نقلیه شخصی وارد مشهدالرضا شده‌اند.
٩٠ هزار عاشق مهمان‌نوازz
استاندار خراسان رضوی نیز در این باره از ثبت نام ۹۰ هزار نفر از اقشار مردم و خیران در سامانه‌های مختلف برای میزبانی و خدمت بی‌منت به زائران رضوی در روزهای پایانی ماه صفر خبر داد. به گفته علیرضا رشیدیان، برآوردها از حضور حدود ۵/۴ تا ۵ میلیون زائر عزادار برای مراسم عزای رحلت جان‌سوز حضرت رسول(ص) و سالروز شهادت جان‌گداز امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) خبر می‌دهد.
تمام توان شهرداری در خدمت زائران
اما شهرداری مشهد نیز که همواره سردمدار خدمت‌رسانی به زائران رضوی در طول سال به حساب می‌آید با دستی پر به استقبال از مهمانان شهر بهشت آمده و تمام توان و تجهیزات خود را برای خدمتی خالصانه به زائران بارگاه حضرت خورشید بسیج کرده است. در همین راستا معاون خدمات و محیط زیست شهردار مشهد با اشاره به افزایش ظرفیت اسکان برای زائران دهه آخر صفر امسال گفت: ١٨ مرکز اسکان با ظرفیت ۵١٠٠ نفر شب از سوی مدیریت شهری آماده‌سازی شده که از این تعداد ۵ محل اسکان با ظرفیت ١۶٠٠ نفر به حد نصاب خود رسیده است. خلیل‌ا... کاظمی به آماده‌سازی ٢۵١٧ چشمه بهداشتی ثابت و ۴۵۵ چشمه بهداشتی سیار در داخل شهر اشاره کرد و افزود: همچنین نصب ١٣ سازه خیمه برای اقدامات فرهنگی در ١٣ نقطه شهر، نصب ۶٠٠٠ پرده و بیرق عزاداری و جانمایی و نصب ٣٠٠ محل مجاز تبلیغات مذهبی برای نصب پرده‌های عزاداری از دیگر اقدامات شهرداری مشهد در ایام دهه پایانی ماه صفر است. وی از ثبت‌نام بیش از ٧٠٠٠ نفر در سامانه «مشهدی شو» خبر داد و اظهار کرد: ۵۶٠٠ نیروی خدمات شهری نیز به صورت صددرصدی آماده‌باش هستند تا نظافت عمومی شهر با اولویت معابر منتهی به حرم بدون هیچ خللی انجام گیرد. قائم‌مقام ستاد مناسبت‌های شهرداری مشهد از فعالیت قطارشهری در ٣ روز پایانی صفر از ساعت ۶ تا ٢۴ خبر داد و اضافه کرد: ٣۵٠ دستگاه اتوبوس به جابه‌جایی مسافر در مسیرهای منتهی به حرم مطهر اقدام و ١٠٠ دستگاه ون در خیابان‌های اطراف حرم مطهر سرویس‌دهی خواهند کرد. کاظمی به آماده‌سازی فضای پارک برای ٣٠٠٠ خودرو اشاره کرد و گفت: ٣٠ دستگاه تاکسی نیز به صورت صلواتی به زائران پیاده در ورودی‌های شهر مشهد خدمات‌رسانی می‌کنند. نرگس شالچیان، مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد به ثبت‌نام حدود ١٠ هزار نفر در سامانه «شهروندان مهمان‌نواز» برای خدمت‌رسانی به زائران حضرت امام رضا(ع) در روزهای پایانی صفر اشاره کرد و افزود: این افراد برای خدمت‌رسانی به زائران بر حسب نیاز مناطق سامان‌دهی شده‌اند و بخشی از آن‌ها نیز در اختیار جمعیت خدمتگزار زائران پیاده امام رضا(ع) قرار گرفته‌اند.
از خطبه‌خوانی تا شام غریبانz
همچنین طبق اعلام رئیس ستاد مناسبت‌های ویژه آستان قدس رضوی، برنامه‌های دهه پایانی صفر این مجموعه با شعار «همراه با امام در برابر دشمنان» برگرفته از زیارت جامعه کبیره است و در ۴ حوزه و ٣٢ ویژه‌برنامه تدارک دیده شده است.
حجت‌الاسلام حجت گنابادی‌نژاد روز گذشته در جمع خبرنگاران با بیان اینکه برنامه‌های دهه پایانی صفر در ۴ دسته شامل برنامه‌های خاص حرم مطهر، شهر مشهد، برنامه‌هایی با گستره ملی و برنامه‌های حوزه بین‌الملل در نظر گرفته شده است افزود:آیین خطبه‌خوانی شب شهادت امام رضا(ع) با عنوان صلای عزا در صحن انقلاب اسلامی حرم مطهر رضوی، اجتماع عظیم رضویون در ظهر شهادت امام رضا(ع) در صحن جامع رضوی، اجتماع عظیم «بانوان فاطمی، زنان رضوی» در روز شهادت امام رضا(ع) در رواق حضرت زهرا(س)، ویژه‌برنامه آستان آفتاب، برپایی ۶۰۰ حلقه معرفت، برگزاری ۱۰۰ حلقه معرفت ویژه بانوان و برپایی مراسم‌های اردو‌زبانان، آذری‌زبانان و عرب‌زبانان از جمله برنامه‌های سالروز شهادت امام رضا(ع) است.
وی تأکید کرد: بیش از ۴۳ هزار مشهدی از فراخوان آستان قدس رضوی در راستای خدمت‌رسانی به زائران پیاده امام رضا(ع) استقبال کرده اند. تاکنون ۱۷ هزار نفر در ۶ حوزه اطعام، اسکان، استقبال، درمان، حمل و نقل و میزبانی سامان‌دهی شده‌اند و ۵۰۰ کاروان مجموعه خدمات فرهنگی آستان قدس رضوی را از مبدأ تا مقصد و در ۷ مسیر منتهی به مشهد ارائه می‌دهند.
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی همچنین با اشاره به برپایی ویژه‌برنامه‌هایی برای روز رحلت پیامبر اعظم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) افزود: برپایی مراسم سوگواری شب شهادت امام رضا(ع) در ٢٨ دانشگاه محوری کشور از سوی هیئت عزاداران شباب‌الرضا(ع)، پخش برنامه «سر سفره خدا» از رسانه ملی و اکران پویانمایی «در مسیر باران» در سینماهای کشور از دیگر برنامه‌هایی است که برای این روزها تدارک دیده شده است.
مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی نیز روز گذشته به جمع خبرنگاران آمد تا در کنار ارائه گزارش از روند پیاده‌روی اربعین اتباع خارجی، از اقدامات این مجموعه برای ایام پایانی ماه صفر سخن بگوید. محمد عجمی با اشاره به اشتیاق مهاجران به شرکت در پیاده‌روی رضوی گفت: امسال حدود ٧٠٠ نفر از مهاجران در مهمان‌شهر تربت‌جام به‌ ثبت نام برای حضور در پیاده‌روی دهه آخر صفر اقدام کرده‌اند و قرار است مراسم استقبال از آنان در تپه‌سلام برگزار شود.
وی با اشاره به شرکت اتباع خارجی از دیگر استان‌ها در راهپیمایی دهه آخر صفر تأکید کرد که برنامه‌ریزی کافی برای پشتیبانی، پذیرایی، درمان و اسکان زائران پیاده در مسیرهای منتهی به مشهد صورت گرفته
است.
آمادگی تمام و کمال بهداشتی‌هاz
دبیر کمیته بهداشت، سلامت و محیط زیست خدمات سفر خراسان رضوی هم از خدمت‌رسانی ۶٧ بیمارستان در سطح استان به صورت شبانه‌روزی خبر داد و افزود: در این مدت، اورژانس تمامی بیمارستان‌های دانشگاهی و غیردانشگاهی در سطح استان در کنار ۵۳ مرکز دیالیز، ۳۷۷ آزمایشگاه خصوصی و دولتی، ۲۸۹ درمانگاه، ۷۲ درمانگاه دندان‌پزشکی و ۲۲۶ مرکز تصویربرداری در استان آماده خدمات‌رسانی به زائران هستند. سید مرتضی احتشام‌فر تأکید کرد: ۲۱۸ پایگاه فعال شهری و جاده‌ای و ۲۴۴ آمبولانس فعال در تمام استان خراسان رضوی شامل ۱۲۲ پایگاه جاده‌ای، ۹۶ پایگاه شهری با ١٠٠٠ نیرو، ۵ دستگاه اتوبوس‌آمبولانس و ۴ اورژانس هوایی آماده خدمات‌رسانی هستند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس