نسخه پی دی اف

شفاف‌سازی در شهرسازی ؛ با مصوبه شورای شهر، امکان دسترسی به اطلاعات حوزه شهرسازی برای مردم فراهم می‌شود

﷯اعضای شورای پنجم شهر مشهد برای تحقق اصلی‌ترین شعار انتخاباتی خود، یک گام دیگر در حوزه شفافیت مالی و اداری برداشتند. طرحی که اعضای شورا دیروز در چهلمین جلسه علنی شورای شهر، مهر تأیید خود را پای آن نشاندند، اجازه دسترسی به اطلاعات مجوزهای صادر‌شده در حوزه شهرسازی را برای همه شهروندان فراهم می‌کند. با اجرایی‌شدن این مصوبه، مدیریت شهری باید اطلاعات نقشه‌های جامع و مشخصات طرح‌های تفصیلی شامل پهنه، کاربری موجود، کاربری مجاز، سطح اشغال و تعداد طبقات مجاز را روی نقشه‌های اطلاعات مکانی مشهد به‌صورت آنلاین و برخط منتشر کند.
تعداد درختان موجود در هر ملک، تصمیم شهرداری درباره قطع یا حفظ درختان، تخلفات دراین حوزه و جریمه فضای سبز، تمامی گزارش‌های اخطار ناظران شهرداری و نظام مهندسی برای هر ملک، گزارش رأی های صادر شده از سوی کمیسیون های نظارتی و فنی، جزئیات مبالغ و نحوه پرداخت عوارض پلاک ها ونام مهندسان مرتبط شامل مجری ذی صلاح و مهندسان ناظر هر پروژه ساخت و ساز از دیگر مواردی است که باید در سامانه برخط حوزه شهرسازی به اطلاع مردم رسانده شود.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا در‌جریان بررسی این دستور کار، با ارائه توضیحاتی به نظریه کمیسیون مشترک اشاره کرد و گفت: این طرح ازسوی جمعی از اعضای شورا با استناد به قانون دسترسی آزاد به اطلاعات و با هدف کنترل بهتر کیفیت نمای شهری، جلب مشارکت شهروندان برای جلوگیری از ساخت‌وساز غیرمجاز و پایش عملکرد معاونت شهرسازی پیشنهاد شده است.
بتول گندمی افزود: طرح مذکور در کمیسیون مشترک برنامه و شهرسازی بررسی شد و با برخی موارد در جزئیات، به تصویب رسید.
محمدرضا حیدری، رئیس شورا، نیز در تکمیل گفته‌های گندمی تأکید کرد که طرح الزام شهرداری به انتشار عمومی اطلاعات شهرسازی با رویکرد تحقق شعار شفافیت تدوین شده است و می‌تواند به جلوگیری از بروز تخلفات در این حوزه کمک کند.
﷯ جلوگیری از رانت در حوزه شهرسازی
رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورا که موافق طرح پیشنهادی بود، شفاف‌سازی را یکی از رویکردهای اساسی شورای پنجم برشمرد و گفت: آگاهی از برخی اطلاعات موجود در مدیریت شهری به‌ویژه حوزه شهرسازی می‌تواند برای برخی افراد رانت‌هایی را ایجاد کند، درحالی‌که انتشار این‌گونه اطلاعات به جلوگیری از بروز فساد کمک خواهد کرد.
محمدهادی مهدی‌نیا افزود: در‌قالب طرح مذکور با ایجاد نظارت عمومی، تخلفات ناشی از رانت و استفاده نامشروع از اطلاعات حوزه شهرسازی به حداقل خواهد رسید.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی شهردار مشهد هم ضمن اعلام موافقت مدیریت شهری با طرح پیشنهادی اعضا گفت: کلیات طرح را تأیید می‌کنیم، اما برای راه‌اندازی سامانه اطلاعات حوزه شهرسازی باید با سازمان نظام مهندسی به توافق برسیم؛ زیرا شهرداری به‌تنهایی نمی‌تواند این سامانه را راه‌اندازی کند.
شهریار آل‌شیخ افزود: می‌توان اخطارهای داده‌شده به پلاک‌های شهری را تا زمان بهره‌برداری از پروژه در سامانه برخط ثبت کرد، اما به نظر می‌رسد که بعد‌از ارجاع پرونده تخلف به مراجع ذی‌ربط و صدور حکم، نیازی به ثبت اخطارها در سوابق پروانه ساخت نباشد.

﷯ دغدغه قطع درختان در باغ‌های خصوصی
در ادامه، مهدی‌نیا بار دیگر پشت تریبون رفت و در اظهاراتی کوتاه گفت: یکی از موارد مدنظر در این طرح، جلوگیری از قطع درختان در باغ‌های خصوصی است که در‌تلاش هستیم با نظارت عمومی، از این کار جلوگیری شود. وی افزود: هر اقدامی که شهرداری در‌راستای مواجهه با قطاعی درختان انجام می‌دهد، باید به شهروندان اطلاع‌رسانی شود. مردم باید ببینند که حوزه نظارتی مدیریت شهری به وظایف خود عمل می‌کند یا خیر. گندمی نیز در تکمیل گفته‌های رئیس کمیسیون شهرسازی شورا گفت: یکی از حوزه‌هایی که باید در آن شفافیت ایجاد شود، نحوه نظارت بر ساخت‌و‌سازهاست که به شهرداری تکلیف شده فرایندهای مربوط در حوزه پلیس ساختمان را اصلاح کند.
وی ادامه داد: در‌راستای شفاف‌سازی عملکرد دفاتر پیشخوان شهرسازی هم بررسی‌های لازم در کمیته شفافیت انجام شده و برای اصلاح فرایند و ایجاد شفافیت، تصمیمات لازم اتخاذ و به شهرداری مشهد ابلاغ شده است. در ادامه جلسه، ٢پیشنهاد رمضانعلی فیضی، رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی و بتول گندمی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا، به بحث گذاشته شد که با موافقت دیگر اعضا به تصویب رسید. بر‌این‌اساس، شهرداری مشهد موظف شد برای عملیاتی‌شدن نظارت مردمی و افزایش مشارکت شهروندان در موضوع نظارت بر ساخت‌و‌سازها برای اجرای فرایند گزارش‌دهی تخلفات ساختمانی از‌سوی مردم و روند پیگیری آن حداکثر طی ٢ماه پس‌از لازم‌الاجرا شدن این مصوبه اقدام و گزارش آن را به شورا ارائه کند. در مصوبه شورا تأکید شده است که در بارگذاری اطلاعات حوزه شهرسازی، نباید اطلاعات شخصی مالکان مطابق ماده یک آیین‌نامه اجرایی قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات منتشر شود.

﷯ تعیین عوارض سالیانه وسایل نقلیه
دیگر دستورکار چهلمین جلسه علنی شورا به بررسی لایحه عوارض سالیانه وسایل نقلیه سبک و سنگین اختصاص داشت. در ابتدای بررسی این لایحه، رئیس شورا برای غیبت شهردار یا یکی از معاونان مربوطه در جلسه علنی شورا به مدیریت شهری تذکر داد و گفت که غیبت هیچ یک از مدیران پذیرفتنی نیست. رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا در ادامه، گفت: قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال‌٨٧ تعیین عوارض برای خودروهایی را که مشمول این قانون نیستند، برعهده شورای شهر گذاشت که در همین راستا، سال‌٨٨ عوارضی را شورای شهر وقت مشهد تعیین کرد. بتول گندمی افزود: به‌منظور اصلاح تعرفه‌های سال‌٨٨ لایحه‌ای از‌سوی مدیریت شهری به شورا ارائه شده که با برخی اصلاحات، در کمیسیون حمل‌و‌نقل و برنامه و بودجه به تصویب رسیده است. وی بیان کرد: این عوارض مشمول خودروهایی می‌شود که تردد آن‌ها در شهر، عوارضی را برای معابر عمومی و شهروندان به‌دنبال دارد. در‌نهایت با تصویب این لایحه، به شهرداری مشهد اجازه داده شد مستند به ماده‌۵٠ قانون مالیات بر ارزش افزوده، از انواع وسایل نقلیه سبک و سنگین اعم از موتورسیکلت، خودروهای تک‌کابین، کامیون، تریلر، مینی‌بوس و اتوبوس که مشمول ماده‌٢٣ قانون مذکور نمی‌شوند، در محدوده شهری عوارض سالیانه‌ای برمبنای ارزش معاملاتی وسیله نقلیه دریافت کند. بر‌این‌اساس، تعرفه عوارض سالیانه متناسب با ارزش معاملاتی برای وانت تک‌کابین، یک‌و‌نیم در هزار، انواع مینی‌بوس، یک‌و‌نیم در هزار، اتوبوس درون‌شهری یک در هزار، اتوبوس برون‌شهری یک در چهار‌هزار، کامیونت یک‌و‌نیم در هزار، کامیون یک در چهار هزار، کامیون کمپرسی و میکسر یک در هزار و جرثقیل یک در چهار هزار تعیین شد. همچنین تعرفه عوارض سالیانه برای انواع موتورسیکلت معادل دو هزار ریال به ازای هر سی‌سی خواهد بود و تمام وسایل نقلیه برقی گازی و برقی بنزینی هم مشمول این عوارض
نخواهند شد.

﷯ دیگر مصوبات شورا
اعضای شورای شهر در ادامه جلسه علنی روز گذشته شورا، ٢طرح دوفوریتی با موضوع ایجاد بستر اجرایی مدیریت هوشمند شهری مبتنی‌بر اطلاعات مکانی در منطقه ثامن و ناحیه منفصل توس را برای بررسی بیشتر به کمیسیون تخصصی ارجاع دادند. در چهلمین جلسه علنی شورا، ضمن پاسخ‌گویی به ٢نامه اعتراض هیئت تطبیق مصوبات فرمانداری مشهد، ٢مصوبه قبلی شورا با موضوع زمان پیمان‌های حوزه فضای سبز و اعطای تسهیلات به پیمانکاران متقاضی خرید ماشین‌آلات مکانیزه خدمات شهری با اصلاحاتی به تصویب رسید. اعضای شورای شهر، به استفساریه مدیریت شهری درباره مصوبه تسهیل صدور پروانه‌های ساختمانی و اصلاح مهلت اتمام عملیات ساختمانی نیز پاسخ دادند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس