نسخه پی دی اف

پشت پرده یک قرارداد عجیب! عتبه علویه تفاهم‌نامه ساخت سوله‌های اسکان زائران در نجف را لغو کرد

﷯برخی از رسانه‌ها چند وقتی است از فروش سوله‌های ساخته‌شده از سوی شهرداری در مشهد نجف اشرف خبر می‌دهند و اصرار دارند ‌بگویند مدیریت شهری برای گرفتن پول، به دنبال واگذاری سالن‌های اسکان زائران است، غافل از اینکه اصل ماجرا چیست.
برخی از این رسانه‌ها که تا چند وقت قبل با انتشار گزارش‌هایی از پروژه ساخت سوله‌های اسکان زائران اربعین در عراق به عنوان نقطه عطف دوره گذشته مدیریت شهری یاد می‌کردند، اکنون ادعا می‌کنند تقی‌زاده خامسی، شهردار مشهد، برای واگذاری این سوله‌ها پیش‌‌قدم شده است اما آن‌طور که نماینده شهرداری مشهد در کشور عراق به شهرآرا خبر داده، گویا خلأهای متعدد قانونی در انعقاد قرارداد ساخت سوله‌های اسکان زائران در نجف بهانه‌ای شده است برای اینکه عتبه علویه برای لغو قرارداد و بازپس‌گیری سوله‌ها از مدیریت شهری پیش‌قدم شود.
محمد لعل همان ابتدا اخبار منتشر‌شده درباره فروش سوله‌های اسکان زائران را تکذیب کرد و گفت هنوز نه سوله‌ای واگذار شده است و نه شهرداری مشهد قصد فروش امکانات ایجاد‌شده را دارد.
وی در تشریح جزئیات ماجرا ادامه داد: هزینه ساخت این سوله‌ها ٣ میلیون دلار بوده که از این میزان، ٢ میلیون و ٣٠٠ هزار دلار از سوی شهرداری مشهد و مابقی از محل تبرعات تأمین شده است.
نماینده شهرداری مشهد در کشور عراق افزود: عتبه علویه از مجموع ٣ میلیون هزینه‌کرد در پروژه ساخت سوله‌های اسکان زائران اربعین، تنها یک میلیون و ١٠٠ هزار دلار آن را پذیرفته است.
به گفته لعل، طبق یکی از بندهای قرارداد ساخت سوله‌های اسکان، شهرداری مشهد حق بهره‌برداری اختصاصی از این امکانات را ندارد و همه زائران اعم از پاکستانی و هندی باید به صورت رایگان پذیرش شوند. این در حالی است که سیاست مدیریت شهری تسهیل شرایط اسکان زائران مشهدی بوده است.
وی تأکید کرد: به عتبه علویه پیشنهاد داده‌ایم در ازای هزینه‌‌کرد شهرداری، یک قطعه زمین جدید یا بخشی از سوله‌ها در اختیار مدیریت شهری قرار گیرد تا بتوان از آن‌ها به صورت اختصاصی برای اسکان زائران مشهدی استفاده کرد.
او این نکته را هم یادآور شد که در قرارداد منعقد‌شده با عتبه علویه در دوره گذشته مدیریت شهری مشهد، صدها خلأ قانونی وجود دارد. به همین دلیل، طرف مقابل زیر تعهدات خود زده است.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس