نسخه پی دی اف

ادمین هتاک در چنگ قانون ؛ مدیر ٣ کانال تلگرامی که به مدیران شهری افترا می‌زدند بازداشت شد

﷯ مدیر کانال‌های تلگرامی‌ای که تا دیروز کارشان شده بود توهین به اعضای پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد و مدیران شهری، به چنگ قانون افتاد. کارشان را با انتقادهای بی‌سر‌‌و‌ته شروع کردند و پس از مدتی، با توسعه فعالیتشان، کار را به توهین و افترا کشاندند. به دنبال شکایت اعضای شورای شهر و برخی از مسئولان از مدیران این کانال‌ها به مرجع قضایی، بررسی‌های اطلاعاتی آغاز شد و طبق آخرین خبرها، مدیر ٣ کانال تلگرامی که با نام‌های مختلف و جعلی به هتاکی و افترا به مدیران شهری مشهد اقدام می‌کردند دستگیر شده است. قاضی شعبه ٧٧٢ دادسرای ویژه جرائم فضای مجازی و شهرسازی مشهد در این باره از بازداشت ادمین‌ چند کانال تلگرامی بی‌هویت و بی‌شناسنامه خبر داد و گفت که مرجع قضایی پیگیر موضوع است.مهدی غلامی در گفت‌وگو با شهرآراآنلاین گفت: به دنبال شکایت و اقامه دعوی اعضای شورای شهر، شهردار مشهد و معاون استاندار خراسان رضوی از این کانال‌های بی‌هویت، دادسرا پیگیری این موضوع را وظیفه ذاتی خود دانست و آن را در دستور کار خود قرار داد.وی با بیان اینکه متأسفانه هیچ اطلاعات و سرنخی از این موضوع در اختیار نبود تصریح کرد: در عین حال، با کمترین اطلاعات توانستیم در مدت کمتر از ۴ روز، با همکاری افسران زبده، مجرب و آموزش دیده پلیس فتای مشهد، به اطلاعات و سرنخ‌هایی دست یابیم و ‌ادمین این کانال‌های بی‌هویت را شناسایی کنیم.قاضی غلامی ادامه داد: رهگیری و شناسایی سرورهای کانال‌های تلگرامی از آنجا که در خارج از کشور است کار بسیار سختی بود، به‌ویژه اینکه همه اذعان داشتند که مدیر این کانال‌ها در خارج از کشور به سر می‌برد. با این حال، پس از تعقیب و گریز، از آدرس مکان‌های فرد تحت تعقیب اطلاع پیدا کردیم.
وی بیان کرد: بعد از رصد ادله امنیتی، اطلاعاتی و الکترونیکی، تیمی از پلیس فتای مشهد با صدور دستورهای ویژه قضایی، به تهران اعزام شدند و توانستند فرد موردنظر را در تهران شناسایی کنند و شبانه با اذن دادگاه وارد منزل وی شوند و تمام ادله الکترونیک وی تفتیش و توقیف شد.قاضی شعبه ٧٧٢ دادسرای ویژه جرائم فضای مجازی و شهرسازی مشهد بیان کرد: ادله مجرمانه در صحنه بررسی و فرد بازداشتی تحویل مراجع قضایی شد. البته متهم در تهران با معرفی کفیل آزاد شد. لذا به مشهد منتقل نشده است.
وی ادامه داد: ادله الکترونیکی مجرمانه در صحنه توقیف و برای تحقیقات بیشتر، شبانه با پرواز به مشهد منتقل شد. بررسی ادله و زوایای پنهان آن و دست‌های پشت پرده از صبح روز گذشته آغاز شده است.
قاضی غلامی با بیان اینکه به طور قطعی افراد زیادی پشت پرده این موضوع هستند که فرد مورد نظر و کانال‌های وی را حمایت می‌کرده‌اند‌ خاطرنشان کرد: تحقیقات بیشتر در این زمینه ادامه دارد. امیدواریم بتوانیم اطلاعات بیشتری راجع به این موضع به دست بیاوریم. قطعا تا به پشت پرده این پرونده دست پیدا نکنیم، پرونده مختومه نخواهد ماند.وی با تأکید بر اینکه متهم دستگیرشده فردی با شخصیت حقیقی است نه حقوقی، افزود: در اسرع وقت، افرادی را که مسبب این اتفاق بوده‌اند شناسایی می‌کنیم و به سرپنجه قوی قانون خواهیم سپرد زیرا معتقدیم فرد دستگیرشده بازیچه افراد دیگری است که هنوز شناسایی نشده‌‌اند.
غلامی با اشاره به مستندات قانونی گفت: طبق مواد ۶۰۸ و ۶۹۸ از قانون مجازات اسلامی و مواد ۷۴۶ و ۷۳۴ از قانون جرائم رایانه‌ای با لحاظ ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ به حداکثر مجازات مقرر محکوم خواهند شد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس