نسخه پی دی اف

شناسنامه مادری ؛ هویت ایرانی برای کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

﷯ بعد از ١٢ سال، مشکل تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی حل می‌شود. روز یکشنبه، لایحه‌ای در هیئت دولت به تصویب رسید که شاید با تبدیل آن به قانون، مشکل تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی رفع شود، موضوعی که روزنامه شهرآرا نیز در طول یک سال اخیر، بارها و بارها به آن پرداخته است. با این مصوبه، فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی می‌توانند به تقاضای مادر ایرانی خود به تابعیت ایرانی درآیند، البته با تصویب بعدی آن در مجلس.
طبق آخرین آمار اعلام‌شده، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و تهران ٣ استان اصلی دست‌به‌گریبان با مشکل کودکان بی‌شناسنامه‌اند. از حدود ۴٩ هزار کودک بدون شناسنامه در ایران، ٢٠ هزار نفر در خراسان رضوی زندگی می‌کنند. با این حال، آن‌طور که مدیرکل امور اتباع استانداری خراسان رضوی دیروز به شهرآرا گفته است، در قانون مصوب ۱۳۸۵ درباره وضعیت فرزندان کوچک‌تر از ۱۸ سال سکوت شده بود اما با اصلاح این قانون و تصویب پیش‌نویس قانونی لایحه در جلسه مورخ ۱۳ آبان‌ماه ۹۷ هیئت دولت، فرزندان کوچک‌تر از ۱۸ سال با تقاضای مادر ایرانی خود می‌توانند به تابعیت ایران درآیند.
محمد عجمی با اشاره به اهمیت این لایحه اضافه کرد: با تصویب این لایحه، احتمالا افرادی که در زمان اجرای قانون سن بیشتری داشته و مشمول قانون نباشند هم می‌توانند از تابعیت مادر خود استفاده کنند و شناسنامه بگیرند.وی ادامه داد: تصویب این لایحه اقدامی بااهمیت برای برخورداری این کودکان از حقوق اجتماعی، حق اقامت پایدار، رفع تبعیض بین این کودکان و افزایش علقه این افراد به سرزمین مادری است.همچنین به گفته معاون رفاه اجتماعی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، تعداد کودکان ثبت‌‌شده حاصل از این نوع ازدواج در سرشماری ٢ سال قبل چیزی کمتر از ٧٠٠٠ مورد بوده است. احمد میدری این را هم گفته است که خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و تهران ٣ استان اصلی دست‌به‌گریبان با مشکل کودکان بی‌شناسنامه‌اند. طبق گفته او به ایسنا، وزارت رفاه از زنانی که ازدواج فراملی داشته‌اند درخواست کرده است کد ملی خود را پیامک کنند. به تبع آن، با آن‌ها تماس گرفته شد. در ادامه این مسیر، حدود ۱۴ هزار و ۶۱۸ کد ملی برای وزارت رفاه ارسال شد. بر اساس این خوداظهاری، مشخص شد آن‌ها ۴۹ هزار و ۹۶ فرزند دارند که فاقد شناسنامه‌اند.
جالب اینجاست که از این حدودِ ۴٩ هزار کودک بدون شناسنامه، ٢٠ هزار نفر در خراسان رضوی زندگی می‌کنند و جالب‌تر آن است که از ١۴ هزار نفری که معاون وزیر اعلام کرد، ١٢ هزار ازدواج در خراسان رضوی اتفاق افتاده است.
با این حال، مدیرکل اتباع خراسان رضوی در این زمینه چند روز پیش به شهرآرا این‌گونه پاسخ داد: ما به آمار وزارت رفاه کاری نداریم. طبق آماری که وجود دارد، تاکنون ١٢ هزار ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی در خراسان رضوی انجام شده و از این تعداد ۶٠٠٠ مورد به صورت قانونی ثبت شده‌ است.
محمد عجمی این‌طور ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنیم از این تعداد ازدواج، ٢٠ هزار کودک متولد شده باشند که تاکنون ۵٠٠٠ نفر توانسته‌اند شناسنامه ایرانی دریافت کنند. همچنین تعدادی درخواست دریافت شناسنامه کرده‌اند و تعدادی دیگر هنوز به سن دریافت شناسنامه نرسیده‌اند. چند روز پیش نیز رضا شیران خراسانی، نماینده مردم مشهد در مجلس، که در طول چند سال اخیر یکی از چهره‌های پیگیر این موضوع در خانه ملت بوده به خبرنگار ما گفته است هم‌اکنون وضعیت افرادی که شناسنامه ندارند به نسل بعدی رسیده است. به بیان دیگر، کودکانی که شناسنامه نداشتند بزرگ شده‌اند و ازدواج کرده‌اند و طبیعتا مشکلات آن‌ها چندبرابر
می‌شود.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس