نسخه پی دی اف

١٨ مگا پروژه برای توسعه شهر؛ شورای شهرچندین ابرپروژه عمرانی و زیرساختی را در دستور بررسی قرار داده است

﷯١٨ مگاپروژه شهری در کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد به تصویب رسیده و قرار است برای تصویب نهایی، به صحن علنی شورای شهر بیاید. آن‌طور که رئیس کمیسیون عمران شورا گفته است، مطالعات توسعه شهری، حمایت از تولید مسکن ارزان‌قیمت، بازآفرینی محلات هدف، تکمیل کمربند سبز و احصای فرصت‌های سرمایه‌گذاری با رویکرد تفرج و گردشگری در زمره این پروژه‌ها قرار دارد. مگا‌پروژه‌ها در حوزه شهرسازی پروژه‌هایی هستند که علاوه بر بزرگ‌مقیاس بودن، چندین پروژه زیرمجموعه و وابسته نیز دارند و مانند یک سبد پروژه از چندین طرح تشکیل شده‌اند. محمدهادی مهدی‌نیا درباره جزئیات این پروژه‌ها به شهرآرا این‌طور گفت: تهیه مطالعات مکمل فرصت‌های سرمایه‌گذاری (پروژه پیشتاز توسعه)، یکپارچه‌سازی و هماهنگ‌سازی طرح جامع، طرح‌های تفصیلی هفت‌گانه و طرح‌های موضعی و موضوعی از مگاپروژه‌های مطالعات توسعه شهری هستند.
وی اضافه کرد: همچنین مکان‌یابی شهرک‌های نوآور و صنایع هوشمند برتر (حوزه شمال غرب)، تهیه طرح جامع پهنه‌بندی حریم، هوشمندسازی فرایند پایش و نظارت بر چگونگی بهره‌برداری از اراضی محدوده و حریم، بازآفرینی محلات هدف با رویکرد تسهیلگری، حمایت از تولید مسکن ارزان‌قیمت و خیران مسکن‌ساز نیز از مگاپروژه‌های سامان‌دهی حریم و بافت‌های فرسوده مشهد هستند.
مهدی‌نیا بخش دیگری از مگاپروژه‌های حوزه شهرسازی شهرداری مشهد در برنامه عملیاتی را در زمینه ضابطه‌مندی ساخت‌وساز شهری اعلام کرد و افزود: همچنین مگاپروژه تکمیل کمربند سبز و احصای فرصت‌های سرمایه‌گذاری با رویکرد تفرج و گردشگری در ارتفاعات جنوب و حریم شهر مشهد، استقرار نظام جامع پایش، ارزیابی و نظارت بر برون‌سپاری و شهروندسپاری خدمات شهرسازی، ممیزی املاک و تهیه بانک اطلاعات زمین و مستغلات بروز در محدوده و حریم با استفاده از روش‌های نوین و هوشمند نیز در این زمینه به تصویب رسید.او همچنین به دیگر موضوع مگاپروژه‌ها یعنی ایجاد زیبایی و بهبود مبلمان شهری اشاره کرد و افزود: ایجاد نظام هوشمند کنترل سیما و منظر بناها با اولویت پیکره‌های شهری و راسته‌های هویت‌دار منتهی به حرم مطهر، بهینه‌سازی و مناسب‌سازی مبلمان شهری (با رویکرد شهر دوستدار کودک، سالمندان، معلولان و اقشار خاص) با اولویت معابر پیاده منتهی به حرم مطهر و تنظیم ضوابط فضاهای مبدل با اولویت فضاهای شهری در حوزه زیارت از جمله پروژه‌های بزرگ مقیاس در زمینه زیباسازی است.
رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر اظهار کرد: تأمین آرایه‌های هنری و نقاشی دیواری با موضوعات مرتبط با هویت محلی، فرهنگ و ادب فارسی، تأمین ارائه‌های هنری دائم با رویکرد مفاخر بومی در اماکن دارای قابلیت اثرگذاری با هدف ایجاد شهر شاد با حیات شبانه از دیگر پروژه‌های مصوب کمیسیون عمران و شهرسازی در برنامه عملیاتی شهرداری است. به گفته او، هنوز برآورد هزینه برای این پروژه‌ها انجام نشده است و ظرف ٣ سال آینده، این پروژه‌ها به صحن شورا می‌آیند و تأمین اعتبار
می‌شوند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس