نسخه پی دی اف

این هم جواری را قدر بدانیم

قدردانی از فرصت به وجود آمده برای خدمت به مردم، از آن توصیه هایی است که در سیره اهل بیت (ع) هم جایگاه ویژه ای دارد و این بزرگواران هر زمان از این حیث، فرصتی برایشان ایجاد می شد، به سرعت به آن پاسخ می دادند. اینکه برای ما مشهدی ها هم در تمام طول سال، به ویژه در این روزها این فرصت برای خدمت رسانی ایجاد شده، از آن نعمت های الهی است که اگر قدردانش نباشیم، به طور حتم سلب خواهد شد؛ مسئولیتی که خداوند و اهل بیت(ع) آن را برای ما در نظر گرفته اند تا هم از ثواب دنیوی و هم اخروی اش بهره مند شویم.
شاید خیلی از ما ندانیم که خدمت رسانی به مردم در احادیث و روایات ارج و قربی بیشتر از به جا آوردن مستحبات دارد و هرچه مقام معنوی فرد خدمت شونده بالاتر باشد، ارزش خدمت رسانی نیز بیشتر می شود. بنابراین لازم است از اندک فرصتی که برای میزبانی پیدا می کنیم، نهایت استفاده را ببریم؛ نکته ای که نباید فراموشش کنیم و نه ناچیزش پنداریم. این یک اصل است ولی باید چند نکته ضروری را هم در این بین ازنظر نیندازیم.
اول اینکه نباید تبعیض یا تفاوتی بین زائران و خدمت رسانی به آن ها قائل شویم. کرامت اهل بیت(ع) شامل همه افراد می شد، حتی آن هایی که به این بزرگواران ظلم و ستم می کردند. دوم اینکه باید خیرخواه واقعی زائران باشیم، یعنی آنچه نیاز واقعی آن هاست دراختیارشان بگذاریم؛ همچنین نباید منتظر بمانیم تا آن ها از ما درخواستی داشته باشند. سوم به عنوان میزبان و خادم افتخاری باید صبر و حوصله زیادی داشته باشیم. زائران از کیلومترها دورتر با پای پیاده، تن خسته و کم طاقت آمده اند و توان کمترین بدرفتاری و بدخلقی ما را ندارند. از این رو توصیه می شود احترام زائر را به تمام و کمال داشته باشیم.
چهارم اینکه به این باور برسیم که به برکت وجود علی بن موسی الرضا(ع) این افتخار و سعادت میزبانی برای ما ایجاد شده است و باید قدردان آن باشیم. همچنین به برکت حضور زائران است که می توانیم به آن ها خدمت کنیم؛ پس نباید در خدمت رسانی به آن ها هیچ گونه چشمداشت معنوی، حتی در حد یک تشکر داشته باشیم. حرف آخر هم اینکه این فرصت را افتخار و شرافتی برای خودمان و شهرمان بدانیم و از انجام هیچ کاری دریغ نکنیم.
حجت الاسلام محمدهادی مشیری | استاد حوزه و دانشگاه

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس