نسخه پی دی اف

هیئت‌های مذهبی، بازوی فرهنگی مدیریت شهری؛ در نشست صمیمی مدیران هیئت‌ها با اعضای شورای شهر مشهد مطرح شد

﷯ ١۴٠٠ سال است که عزاداری اباعبدا...الحسین رنگ و بویی مردمی دارد و به گفته رئیس شورای شهر مشهد، رمز ماندگاری عزاداری و هیئت‌های مذهبی همین مردمی بودنشان است.
محمدرضا حیدری که شب گذشته در نشستی صمیمی با بیش از ٢٠٠ مدیر هیئت‌های مذهبی مشهد سخن می‌گفت، با بیان اینکه امام حسین(ع) برای رهانیدن مردم از جهل به شهادت رسیدند، تأکید کرد که اگر ما هم هدفی غیر از این را دنبال کنیم، عزاداری نکرده‌ایم. او در ادامه افزود: جامعه ما دارد در جهل می‌سوزد. در این راستا در هیئت‌های مذهبی که ظرفیت فراوانی در زمینه آگاهی‌بخشی به جامعه دارند، باید بر مواردی مانند آگاهی و شناخت به عنوان اهداف اباعبدا...الحسین کار کنیم. حیدری با تأکید بر اینکه اگر آگاهی از عزاداری‌ها گرفته شود مشکلات جامعه حل نخواهد شد، گفت که خطری که در این زمینه جامعه را تهدید می‌کند جدی است و اگر در راستای آگاهی‌بخشی و جهل‌زدایی همت نکنیم، مشکلات فرهنگی به مصیبت‌‌هایی منجر می‌شود که جامعه را دچار مشکل می‌کند. احسان اصولی، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر، هم در این جلسه با اشاره به سیاست تعامل و گفت‌وگوی شورای شهر، بر اهمیت هیئات مذهبی و نقش آن‌ها بر مسائل فرهنگی مشهد‌الرضا تأکید کرد. سید محسن حسینی‌پویا، رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر، نیز گفت: در راستای بهبود شرایط زائران و مجاوران طی یک سال گذشته خیابان طبرسی را افتتاح کردیم. در این راستا، تا پایان امسال و سال آینده نیز پروژه‌هایی را به بهره‌برداری می‌رسانیم.
شهناز رمارم، عضو هیئت رئیسه شورای شهر، هم با بیان اینکه نگاه مدیریت شهری در گام نخست به خدمت به آستان علی‌‌‌بن‌موسی‌الرضا و در گام بعدی بر خدمت به مردم معطوف است افزود: امروز جوانانمان نیازمند برنامه‌هایی هستند تا علاوه بر حفظ دین، دنیایشان هم حفظ شود. علیرضا شهریاری، دیگر عضو هیئت رئیسه شورای شهر، نیز بیان کرد: هر‌چه عزاداری‌ها مردمی‌تر برگزار شود بهتر است. باید تلاش کنیم رنگ و بوی مردمی بودن مراسم‌ها حفظ شود. هادی بختیاری، معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار مشهد، هم با تأکید بر اینکه هیئت‌های مذهبی می‌توانند بازوی مدیریت شهری در مسائل فرهنگی و مذهبی باشند افزود: جغرافیای بزرگ مشهد مسائل و نیازهای فراوانی دارد که حاکمیت به‌تنهایی نمی‌تواند مشکلات آن را برطرف کند. به همین منظور، مردم هم باید در شناسایی و حل این مشکلات همکاری کنند.حجت‌الاسلام کریم‌پور، رئیس اداره تبلیغات اسلامی مشهد، نیز اظهار کرد: فارغ از جریان‌های سیاسی و با دیدن اصل دین، باید تعاملات را در راستای مباحث فرهنگی میان مدیران شهری و هیئات تقویت کرد. طباطبایی، نماینده هیئات مذهبی، نیز بر مردمی بودن فلسفه هیئات مذهبی تأکید کرد و گفت: هیچ‌وقت به حکومتی و دولتی بودن علاقه‌ای نداشته‌ایم، اما از دستگاه‌های فرهنگی استان می‌خواهیم که در بحث‌های این حوزه به هیئت‌ها توجهی ویژه داشته باشند.محمدباقر سلیمی، رئیس پلیس راهور استان، هم از آماده‌باش ۵٠٠٠ نیروی این سازمان برای پذیرایی از ۵ میلیون زائر پیش‌بینی‌شده خبر داد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس