نسخه پی دی اف

«نان خون»، روایتی متفاوت از عاشورا

﷯افخمی‌راد| «نان خون» شاید یکی از روایت‌های متفاوت از عاشورا باشد؛ داستان زن و مردی که در صحرای کربلا برای سپاه یزید نان می‌پزند و قوت سپاه را تامین می‌کنند.
این روایت موجب می‌شود عاشورا از زاویه دیگری دیده شود و فرصتی برای روایت‌های شنیده‌نشده از این واقعه بزرگ فراهم آید. نمایش «نان خون»، نوشته رضا وحید و به‌کارگردانی کریم جشنی را در این ایام از دست ندهید.
این نمایش از پنجشنبه ١٠آبان در تماشاخانه اشراق روی صحنه رفته‌ است و به سفارش دفتر هنر نمایشی حوزه هنری خراسان رضوی در ژانر دینی و مذهبی اجرا می‌شود.

﷯ نگاهی متفاوت به واقعه عاشورا
کریم جشنی، کارگردان «نان خون»، درباره این نمایش می‌گوید: این نمایش نگاه و زاویه دید دیگری به واقعه عاشورا دارد و سعی کرده با فاصله‌گذاری با سبک نمایش و تلفیق پاره‌ای تصاویر، درحدود ۴٠دقیقه برای مخاطب آماده شود.
او با اشاره به تمرینات چهل‌روزه گروه نمایش، ادامه می‌دهد: ما شنبه گذشته بازبینی داشتیم و شورای نظارت بر نمایش مشهد به‌خصوص آقای استادی، از این کار حمایت و آن را تایید کردند. به این ترتیب ما با تمرینات فشرده و طاقت‌فرسا در این مدت کوتاه، نمایش را از مرحله بازبینی به اجرای عمومی
رساندیم.

﷯ ضرورت حمایت از تئاترهای مناسبتی
به گفته جشنی، این نمایش در روزهای ابتدایی اجرایش توانست با استقبال نسبتا خوبی مواجه شود اما از نظر او باید نگاه ویژه‌‌تری به کارهای ارزشی و دینی داشت.
این کارگردان ادامه می‌دهد: ما مناسبت‌های ملی و مذهبی زیادی داریم و می‌توانیم با برنامه‌ریزی دقیق، نمایش‌های مناسبتی را در سالن‌های تئاتر روی صحنه ببریم.
او بر لزوم حمایت بیشتر اصحاب نمایش از تئاترهای دینی و مناسبتی تاکید می‌کند و می‌گوید: بسیاری از مردم به‌خاطر اسم‌ها‌ورسم‌ها به سالن‌های نمایش می‌آیند. حضور همین افراد و حمایت آن‌ها در فضای مجازی، می‌تواند به اقتصاد نمایش‌های دینی و مذهبی
کمک کند.

﷯ تولید آثاری متناسب با ذائقه تماشاچی
در این ایام چندین تئاتر مناسبتی در سالن‌‌های مختلف شهر روی صحنه رفته‌ و به اجرای برنامه پرداخته‌اند. جشنی در این‌باره معتقد است برای آنکه اهالی هنر بیشتر به‌سمت نمایش‌های مذهبی بیایند، باید به این باور برسند که نمایش‌های مناسبتی نیز می‌تواند مخاطب را راضی کند. به این ترتیب دیگر برای این‌چنین کارهایی، منتظر سفارش ارگان‌های مختلف نخواهند ماند. او استفاده از تکنیک‌های به‌روز تصویری و تئاتری را برای کمک به انتقال مفاهیم ارزشی و انسانی در نمایش‌های دینی و مذهبی، موثر می‌داند و می‌گوید: با استفاده از این تکنیک‌ها ما می‌توانیم متناسب با ذائقه تماشاچی، آثاری را
تولید کنیم.
نمایش «نان خون» که از پنجشنبه ١٠آبان در تماشاخانه اشراق روی صحنه رفته‌ است، به مدت ١٠شب به اجراهایش ادامه خواهد داد. عواید فروش این نمایش به خیمه هنرمندان یا منزلگاه هنر که هرساله به مدت سه روز در میدان فردوسی به زائران پیاده امام‌رضا(ع) خدمات‌ می‌دهد، اختصاص خواهد یافت.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس