نسخه پی دی اف

پرتره‌هایی که «دریا» شد؛ درباره نمایشگاه و کتابی ویژه زائران پیاده امام‌رضا(ع)

﷯ قاسمی| دهه آخر صفر سال گذشته بود که ۶عکاس با شرکت در پروژه‌ عکاسی که حوزه هنری آن را برگزار کرده بود، راهی جاده‌ها شدند و لنز دوربینشان را به‌سمت زائران پیاده امام‌رضا(ع) تنظیم کردند تا دهه آخر صفر سال جاری ۶٠پرتره در نمایشگاه «ردپایی که دریا شد» به نمایش درآید و ٢٠٠پرتره دیگر هم در کتابی به همین اسم چاپ شود.
اشکان پردل، رضا حیدری‌شاه‌بیدک، جمال‌الدین سجادی، مرجان حسین‌زاده، مهناز ناظری و ساناز صفایی عکاس‌های این پروژه هستند که درکنار گرفتن پرتره‌‌ها، دل‌گویه‌ها و روایات زائران پیاده را هم ثبت و ضبط کرده‌اند و آن اطلاعات را کنار هرعکس به نمایش
درآورده‌اند.
اشکان پردل، یکی از شرکت‌کنندها و مدیر هنری این پروژه، در این‌باره توضیح می‌دهد: پروژه نمایشگاه و کتاب «ردپایی که دریا شد» به‌همت حوزه هنری اجرا شده و قرار است در نگارخانه رضوان رونمایی شود.
وی درباره ویژگی مهم پرتره‌ها می‌گوید: همه عکس‌ها با هدف یکنواخت بودن آن‌ها درقالب پرتره گرفته شده است؛ چراکه اصرار داشتیم در ظاهر کلی عکس‌ها تفاوتی قائل نشویم و پس‌زمینه‌ها در توجه مخاطب به عکس‌ها تاثیرگذار نباشد.
به گفته پردل، این کار به برقراری ارتباط چشمی بهتر بین عکس و مخاطب کمک می‌کند، از این‌رو آن‌ها تصمیم گرفتند همه پرتره‌ها را با فوکا لنز و دیافراگم ثابت عکاسی کنند. این هنرمند همچنین درباره چالش‌های احتمالی یعنی شبیه شدن عکس‌ها به‌هم می‌گوید: برای حل شدن این مسئله، توجهمان را روی تیپ‌نگاری برده و سعی کرده‌ایم هر پرتره نشان‌دهنده چهره متفاوت، شهری که سفر از آن آغاز شده‌است، سن، جنس و... باشد.
کتاب و نمایشگاه «ردپایی که دریا شد» امروز ساعت١٨ در مرکز آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، نگارخانه رضوان رونمایی می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند تا پنجشنبه ١٧آبان از آن بازدید کنند.
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس