نسخه پی دی اف

حجت‌الاسلام‌والمسلمین نظافت‌یزدی: حرکت زائران پیاده‌، یک فناوری فرهنگی است

شوشتری| «حرکت زائران پیاده‌ به‌صورت دسته‌جمعی در یک مسیر و با یک هدف، هم تمرین مهرورزی است و هم انسجام که به‌نوعی یک فناوری فرهنگی به شمار می‌آید.» کارشناس مذهبی و استاد حوزه علمیه خراسان با بیان این مطلب در مورد فلسفه ایجاد فرهنگ زیارت با پای پیاده، می‌گوید: زیارت با پای پیاده در سیره ائمه اطهار بوده است و مسلمانان با پیروی از این سیره در طول تاریخ سختی‌های پیمودن راه را برای زیارت به جان خریدند. در روایات داریم که امام‌حسن(ع) سفرهای زیارتی را با پای پیاده می‌رفتند. ایشان در سفرهایی که برای زیارت خانه خدا عازم می‌شدند، مسافت بین مدینه تا مکه را با پای پیاده طی می‌کردند و اهل کاروان نیز به پیروی از ایشان از مرکب‌ها
پیاده می‌شدند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدجواد نظافت‌یزدی در تحلیل و بررسی از شکل‌گیری حرکت زائران پیاده برای تشرف به حرم امام‌هشتم(ع) نیز بیان می‌کند: این آیین در طول زمان با فراز‌و‌نشیب‌هایی مواجه بوده است، اما خوشبختانه در دهه‌های گذشته، سال‌به‌سال شاهد گسترش این فرهنگ و ماندگاری‌اش در بین زائران امام هشتم(ع) بوده‌ایم. وی در‌عین‌حال در بخشی از سخنانش با انتقاد از فرهنگ میزبانی مردم مشهد از زائران پیاده، می‌گوید: مجاوران امام هشتم(ع) باید از این حرکت استفاده فرهنگی مناسب بکنند. در‌واقع حرکت زائران پیاده هم آثار و برکات برای خود زائران دارد و هم مردم مشهد، اما مشارکت مشهدی‌ها در این آیین ضعیف است.
این کارشناس مذهبی تأکید می‌کند: فرهنگ میزبانی از زائران پیاده امام‌رضا(ع) را باید بین مردم مشهد تقویت کرد. با این اقدام، سخاوت مشهدی‌ها هم رشد خواهد کرد و در تلطیف روحی و تهذیب نفس زائران پیاده شریک و سهیم خواهند شد. متأسفانه مردم مشهد در میزبانی از زائران پیاده، خیلی عقب‌تر از مردم عراق هستند. می‌بینیم در ایام پیاده‌روی اربعین چگونه شیعیان عراق درِ خانه‌هایشان را به روی زائران باز می‌گذارند، از دسترنج خودشان برای پذیرایی از زائران کم نمی‌گذارند و با روی گشاده زائران را بدرقه می‌کنند.
به گفته حجت‌الاسلام‌نظافت‌یزدی، آیین حرکت پیاده‌روی زائران، الگوهای مثبت را در جامعه زنده نگه می‌دارد و روشی برای تمرین و تقویت بندگی و ورزیدگی روح انسان است. وقتی زائری با پای پیاده به زیارت ائمه اطهار می‌رود، با نفس رفاه‌طلب خود درگیر می‌شود و سختی‌هایی را تحمل می‌کند. در روایات هم داریم برترین عمل نزد خدا، عملی است که انسان سختی‌ بیشتری را تحمل می‌کند. این سختی‌ها سازندگی‌هایی در روح انسان ایجاد می‌کند و نوعی ریاضت است که سبب تقویت عقلانیت می‌شود. اگر در این راه استوار باشیم، بسیاری از مشکلات اخلاقی را می‌توان با همین تمرین و تقویت عقلانیت حل کرد.
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس