نسخه پی دی اف

حیات چراغ خاموش قهوه‌خانه‌ها؛ گشت‌های مشترک ناجا، بهداشت و اصناف با سفره‌خانه‌های عرضه‌کننده قلیان برخورد می‌کنند

﷯ماجرای تعطیلی قلیان‌خانه‌ها به حدود ٣سال قبل برمی‌‌گردد. زمانی که دیوان عدالت اداری به دنبال شکایت تعدادی از فعالان مبارزه با دخانیات، مصوبه هیئت وزیران را کنار گذشت و به نفع شاکی رأی داد. رأی دیوان مصوبه دولت را ابطال می‌کرد. مصوبه‌ای که بر اساس آن، سفره‌خانه‌ها و کافه‌‌سنتی‌ها از شمول مقررات اماکن عمومی خارج می‌شدند و می‌توانستند قلیان عرضه کنند. اعلام رأی دیوان عدالت اداری، دستگاه قضایی را مصمم کرد که با عرضه قلیان در سفره‌خانه‌های سنتی مشهد برخورد جدی کند. به دنبال آن، دیگر دستگاه‌های اجرایی هم پای کار آمدند تا بساط قلیان‌خانه‌ها خیلی زود از سطح شهر برچیده شود.
طرح برخورد با مراکز عرضه قلیان در مشهد، خردادماه سال ٩۴ کلید خورد. آن زمان کارگروه سلامت و امنیت غذایی خراسان رضوی مهلتی تعیین کرد تا قلیان‌خانه‌ها داوطلبانه از خیر عرضه قلیان بگذرند و رسته شغلی خود را به سفره‌خانه سنتی تغییر دهند. اگرچه ضرب‌الاجل دادستانی جدی بود اما برخی از عرضه‌کنندگان قلیان توجهی به این اخطارها نکردند تا اینکه از اوایل تیرماه همان سال برخورد با واحدهای غیر‌مجازی که همچنان به عرضه قلیان اقدام می‌کردند، آغاز شد. بعدها، جمعی از متصدیان چایخانه‌های سنتی در اعتراض به پلمب مراکز عرضه قلیان در مشهد، مقابل استانداری تجمع کردند.
برخلاف اعتراضات صنفی، برخوردها همچنان ادامه یافت تا اینکه تقریبا همه مراکز توزیع‌کننده قلیان یا تغییر رسته دادند یا پلمب شدند. اوایل اسفندماه سال گذشته، بررسی طرح یک فوریتی در مجلس، شایعات درباره بازگشایی مجدد قلیان‌خانه‌ها را به صدر اخبار رسانه‌ها تبدیل کرد. بهارستانی‌ها آن زمان یک فوریت طرحی را تصویب کردند که در صورت تصویب نهایی، قهوه‌خانه‌های سنتی دارای مجوز را از مقررات ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی مستثنا می‌کرد.
برخوردها ادامه داردz
از ١٠ماه قبل که این طرح در خانه ملت درحال بررسی است، تا به امروز دوباره سر و کله مراکز عرضه قلیان در سطح شهر مشهد باز پیدا شده است. سرپرست فرمانداری مشهد نیز تأکید دارد که مطابق قانون مبارزه با دخانیات، عرضه قلیان در سفره‌خانه‌های سنتی و دیگر اماکن عمومی غیر ممکن است و با متخلفان برخورد خواهد شد.
حیدر خوش‌نیت به شهرآرا گفت: متولیان بهداشت و درمان و اداره اماکن نیروی انتظامی در چارچوب قانون با مراکزی که به عرضه قلیان اقدام کنند، برخورد خواهند کرد.
وی ادامه داد: اگر قانون مبارزه با دخانیات اشکالی دارد و برخی معتقدند که عرضه قلیان در سفره‌خانه‌ها مشکلی ندارد، باید به اصلاح این قانون در مجلس شورای اسلامی اقدام شود.
سرپرست فرمانداری مشهد با بیان اینکه درحال حاضر هیچ واحد صنفی اجازه عرضه قلیان ندارد، تأکید کرد که با واحدهایی که برخلاف ضوابط و مقررات قلیان عرضه کنند، بدون هیچ‌گونه اغماضی برخورد خواهد شد.
تغییری در قانون ایجاد نشده استz
رئیس اتاق اصناف مشهد هم به این نکته اذعان کرد که بررسی طرح یک فوریتی مشمول نشدن سفره‌خانه‌ها از قوانین اماکن عمومی، فضا را برای عرضه مجدد قلیان در برخی واحدهای صنفی اعم از سفره‌خانه‌های سنتی و چای‌خانه‌ها باز کرده است.
محمود بنانژاد به شهرآرا گفت: تاکنون تغییری در قانون مبارزه با دخانیات مصوب سال ١٣٨۵ ایجاد نشده بنابراین عرضه قلیان در اماکن عمومی همچنان ممنوع است و در صورت مشاهده، گشت‌های مشترک بهداشت، اصناف و اماکن ناجا با مختلفان برخورد می‌کنند.
وی ادامه داد: از سال‌٨٩ به بعد در تمامی پروانه‌هایی که برای واحدهای صنفی در رسته چای‌خانه یا سفره‌خانه سنتی صادر می‌شد، به این نکته تأکید می‌کردیم که عرضه قلیان در این مراکز ممنوع است.
رئیس اتاق اصناف مشهد با اشاره به آغاز برخورد با واحدهای صنفی عرضه‌کننده قلیان از سال‌٩۴ بیان کرد: همان زمان به فعالان صنفی در رسته چای‌خانه‌داران پیشنهاد شد که با توجه به ممنوعیت عرضه قلیان در اماکن عمومی، رسته شغلی خود را تغییر دهند در غیر این صورت از فعالیت آن‌ها جلوگیری خواهد شد.
وی گفت: متأسفانه پس از کلید خوردن طرح خروج سفره خانه‌ها از مقررات اماکن عمومی در مجلس، برخی از رسانه‌ها به اشتباه از رفع ممنوعیت عرضه قلیان خبر دادند و به دنبال آن، برخی افراد مجدد به سراغ سرمایه‌گذاری در ‌این‌ حوزه و راه‌اندازی قلیان‌خانه
رفتند.
دستگاه قضایی مصمم استz
بنانژاد خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه دستگاه قضایی برای اجرای قانون مبارزه با دخانیات مصمم است، گشت‌های مشترکی بین دستگاه‌های دخیل در این حوزه شکل گرفته است و با مراکز غیرمجاز عرضه‌کننده قلیان برخورد می‌کنند.
وی گفت: با توجه به اینکه هنوز دستورالعمل‌ها تغییر نکرده است، به فعالان صنفی در رسته چای‌خانه و سفرخانه سنتی توصیه می‌شود که رسته شغلی خود را تغییر دهند چرا که در صورت پلمب مراکز عرضه‌کننده قلیان، اجازه ادامه فعالیت به آن‌ها داده نخواهد شد.
رئیس اتاق اصناف مشهد بیان کرد: اگر تغییری در دستورالعمل‌ها ایجاد و امکان عرضه قلیان در اماکن عمومی فراهم شد، از طریق رسانه‌ها اطلاع‌رسانی لازم انجام خواهد
گرفت. ﷯

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس