نسخه پی دی اف

سقوط از قله غفلت؛ مرد ۵۵ ساله در صعودی مرگ‌بار به قله‌ای در حوالی مشهد از آن سقوط کرد

﷯ محمد‌جواد ابوعطا | تفریح یک گروه خانوادگی در ارتفاعات مشهد با سقوط یکی از اعضای این گروه رنگ عزا به خود گرفت.
به گزارش شهرآرا، روز جمعه یک گروه خانوادگی که هوای گرم اواخر پاییز را غنیمت شمرده بودند، با یک دستگاه مینی‌بوس به ارتفاعات روستای آبغد در حوالی آرامگاه فردوسی رفته بودند.
نزدیک ظهر اعضای این گروه پس از یک کوهپیمایی خانوادگی به قصد صرف نهار گرد هم جمع شده بودند که یکی از افراد گروه اعلام کرد که قصد صعود به کوه و رسیدن به آبشار این منطقه را دارد.
صعب‌العبور بودن منطقه، موجب شد تا دیگر اعضای گروه این مرد پنجاه‌وپنج ساله را همراهی نکنند، در ادامه یک نفر دیگر نیز برای صعود اعلام آمادگی کرد و دو نفری دل به ارتفاعات زدند غافل از آنچه تقدیر برایشان رقم زده است.
ساعت ١٣:٣٠؛ اعلام به امدادگرانz
دقایق زیادی از رفتن این گروه دو نفره می‌گذشت اما کمترین خبری از این افراد نبود. کم‌کم دلهره و نگرانی فضای این گردش خانوادگی را تحت‌تأثیر قرار می‌داد که فریادهای وحشتناکی فضای کوهستان را پر کرد و اعضای گروه هراسان به سمت صدا دویدند.
جوان‌ترها که توانسته بودند سریعا خود را به کانون فریاد‌ها برسانند، آنچه می‌دیدند برایشان باور‌کردنی نبود. آن‌ها در حالی بر لبه یک پرتگاه ایستادند که مرد پنجاه‌وپنج ساله با سقوط در مغاکی ترسناک بی‌حرکت افتاده بود.
اعضای این گروه که با یک چالش بزرگ مواجه شده بودند، چاره کار را در اعلام حادثه به جمعیت هلال‌احمر یافتند و ساعت ١٣:٣٠این موضوع اطلاع‌رسانی شد.
ساعت ١۶ سرآغاز عملیاتی ١۴ساعته z
با اعلام موضوع به هلال‌احمر به دستور اسماعیل بهمن‌آبادی، معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر خراسان‌رضوی، ٣گروه امداد و نجات در کوهستان به محل اعزام شدند و تا توانستند با امکانات کافی در این مکان نااستوار، مستقر شوند، ٢ساعت از این سقوط گذشته بود و فرد حادثه دیده نیز هیچ‌عکس‌العملی از خود نشان نمی‌داد.
عملیات آغاز شد و ٢٠امدادگر با ایجاد کارگاه و به خطر انداختن جان شیرین خود، عملیاتی گسترده را برای رسیدن به عمق این سیاه‌چاله آغاز کردند.
شب‌های کوهستان با توجه به وجود قله‌های بلند خیلی سریع‌تر فرا می‌رسد و روشنایی روز زودتر پا پس می‌کشد. تاریکی فرصت امدادرسانی را با اختلال همراه کرد، اما نتوانست ذره‌ای از تلاش ناجیان سرخ و سفید‌پوش هلال‌احمر کم کند.
تلاش شبانه امدادگران در حالی به روشنایی روز گره خورد که تعدادی از نجات‌گران هلال‌احمر با نفوذ به عمق تاریکی توانستند به فرد حادثه دیده برسند. عملیات نجات با بسکت‌کشی و انتقال مصدوم به بالای کوه همراه شد.
ساعت ۶صبح بود که پیکر این فرد به زمین صاف رسید و تحویل تکنسین‌های اورژانس شد. فرد مصدوم بلافاصله به بیمارستان طالقانی مشهد منتقل که در همان دقایق اولیه مرگ این مرد پنجاه‌وپنج ساله اعلام شد.
روز شنبه، تأیید قضایی بر حادثه
هم‌زمان با این حادثه تلخ که در پی یک لحظه غفلت رخ داده بود، عوامل انتظامی در محل حاضر شدند و با مشخص شدن جان‌باختن این مرد میان‌سال موضوع به قاضی احمدی‌نژاد، بازپرس ویژه دادسرای عمومی و انقلاب مشهد اعلام شد.
با حضور قاضی احمدی‌نژاد و آغاز بررسی‌های پزشکی و اظهارات پزشکان بیمارستان مشخص شد که متوفی پس از سقوط از ارتفاع سرش به سنگ برخورد کرده و همین موضوع موجب مرگ او شده است.
با نبودن هیچ سرنخی که نشان از جنایت باشد و همچنین شکایت نکردن اعضای خانواده، مرگ متوفی صرفا یک حادثه ارزیابی شد و با دستور مقام قضایی پیکر جان‌باخته در کوه‌های آبغد برای خاک‌سپاری تحویل خانواده شد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس