نسخه پی دی اف

مشهد در جذب سرمایه‌ موفق است؛ گزارشی از ‌ گپ‌و‌گفت بی‌واسطه دانشجویان با مسئولان اقتصادی شهر

﷯صراحت و جسارت دانشجویی همیشه رویارویی مسئولان را با دانشجویان برای رسانه‌ها و همین‌طور مردم جذاب می‌کند. روز گذشته نیز یکی از همین جلسات در دانشگاه فردوسی برگزار شد. احمد نوروزی، رئیس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر، و رضا خواجه‌نائینی، معاون اقتصادی شهردار مشهد، مهمانان دانشجویان گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی بودند تا رو‌در‌رو با دانشجویان از عملکرد و برنامه‌های اقتصادی مدیریت شهری دفاع کنند و انتقادات را بشنوند.
رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ها در ابتدای این جلسه گفت: ٧۵ درصد تولید ناخالص ملی در شهرها انجام می‌شود اما سهم شهر‌ها در مصرف آب ۵ درصد است و امروزه مشاغلی همچون فناوری اطلاعات با مصارف اندک و نیاز به مواد اولیه نه چندان زیاد می‌توانند ثروت چشمگیری تولید‌ و اشتغال‌زایی کنند.
احمد نوروزی ادامه داد: شهر نیز بستر فعالیت‌های اقتصادی است و ما در شورای شهر و مدیریت شهری تلاش می‌کنیم تا پتانسیل‌های اقتصادی شهر را شناسایی و معرفی کنیم و در این دوره آماده همکاری و تعامل با فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران هستیم. همچنین همکاری با نهادهای دانشگاهی‌ و پژوهشی را نیز در دستور کاری داریم، چراکه شورای پنجم روی استفاده از خرد جمعی تأکید دارد.
وی افزود: عمل به این شعار را نیز به صورت سیستمی پیگیری‌ کرده‌ایم. ایجاد سامانه «شورایاوران» با همین رویکرد انجام شده است. از نخبگان و کارشناسان شهر دعوت شده تا به این سامانه بپیوندند. در این سامانه تمامی لوایحی که قرار است به صحن علنی شورای شهر ارائه شود بارگذاری می‌شود و کارشناسان پیش از ارائه طرح‌ و لوایح می‌توانند نظرات خود را درباره آن بیان کنند و نظرات در کمیسیون‌های تخصصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

﷯ تأمین مالی پروژه‌های ١٠ میلیاردی
معاون اقتصادی شهردار نیز در این نشست گفت: ٢٠ نفر از دانش‌آموخته‌گان گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی در معاونت اقتصادی شهرداری همکار ما هستند و این حکایت از توانمندی فارغ‌التحصیلان این دانشکده دارد.
رضا خواجه نائینی با اشاره به فعالیت‌های معاونت اقتصادی شهرداری ادامه داد: تدوین بودجه اقتصادی شهرداری که سهم ۵٠٠٠ میلیارد تومانی از کل بودجه ٨٠٠٠ میلیارد تومانی شهرداری دارد از وظایف معاونت اقتصادی است که از طریق مشارکت بخش خصوصی تأمین می‌شود.
وی افزود: در طول ١۴ ماه که مسئولیت معاونت اقتصادی را بر عهده دارم مشکلات مربوط به ١۶ پروژه حل شده و قراردادهای جدیدی به ارزش ٢١٠٠ میلیارد تومان منعقد شده است که تنها یک مورد از آن‌ها مربوط به حوزه ایجاد فضاهای تجاری است و مابقی مربوط به ایجاد فضای سبز، ساخت مسکن ارزان‌قیمت و ایجاد پارکینگ است.
معاون اقتصادی شهردار ادامه داد: در طول ١۴ ماه گذشته تمام پروژه‌های بالای ١٠ میلیارد تومان از طریق معاونت اقتصادی تأمین مالی شده است. یکی از شعارهای ما در این مدت هر هفته یک فراخوان بوده است و ٣٧ فراخوان برای واگذاری پروژه‌های شهری با تبلیغات گسترده منتشر کرده‌ایم و هیچ قراردادی با ترک تشریفات در این دوره منعقد نشده است.

﷯ شهرداری‌ها وارث سیاست‌های شکست‌ خورده دولت
رئیس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سؤالی درباره تراکم‌فروشی و رفتار غلط شهرداری‌ها در ادوار گذشته گفت: شهرداری‌های میراث‌دار سیاست‌های شکست خورده دولت هستند. اگر دولت در اجرای سیاست‌های خود موفق بود، امروز شاهد به وجود آمدن چنین وضعی نبودیم. شهرداری‌ها در نظام تصمیم‌گیری دولت جایگاه قدرتمند و تضمین‌شده‌ای ندارند و تنها یک نفر از ۶ معاون وزیر کشور به مسائل شهرداری‌ها رسیدگی می‌کند. نوروزی ادامه داد: ٣۵ سال پیش در سال ١٣۶٢ وقتی دولت به یکباره کمک‌های خود را به شهرداری‌ها متوقف کرد، قرار بود پس از آن دولت ظرف ۶ ماه نظام درآمد پایدار شهرداری‌ها را تقدیم مجلس کند اما ٣۵ سال گذشته و هنوز لایحه‌ای دراین‌باره به مجلس ارائه نشده است. شهرداری‌ها باید با بودجه خدمات اداره شوند.

﷯ سرانه تجاری شهر تکمیل است؟
خواجه‌نائینی با اشاره به سرانه فضاهای تجاری در مشهد گفت: اگر امروز میانگین حضور زائران و گردشگران در مشهد از حدود ٣ روز به ٨ روز افزایش پیدا کند، فضاهای تجاری موجود در شهر پاسخ‌گوی نیاز نخواهند بود اما اگر میانگین طول مدت اقامت زائران و گردشگران به ٢ روز کاهش پیدا کند فضاهای تجاری موجود در شهر اضافه هم خواهد بود. از این منظر نمی‌توان عدد خاصی را برای فضاهای تجاری اعلام کرد، چراکه این مسئله به مشخصه‌های متعددی وابسته است.
وی در پاسخ به سؤالی دیگر درباره نا‌مناسب بودن شرایط مشهد برای جذب سرمایه‌ گفت: برخی اصرار دارند بگویند «سرمایه‌گذارها از مشهد رفته‌اند!» اما معلوم نیست که این جمله بر چه اساسی بیان می‌شود. اینکه از میان ده‌ها پروژه ۴ یا ۵ پروژه شکست بخورد یا به نتیجه مطلوب نرسد بیانگر این نیست که سرمایه در حال خروج از بازار مشهد است. معاون اقتصادی شهردار ادامه داد: برخی نظرات پایه دقیق علمی و آماری ندارد. بر اساس آمارهای بانک مرکزی و همین‌طور مرکز آمار ایران می‌توان عکس این ادعا را اثبات کرد؛ کما اینکه مشهد به خاطر ظرفیت‌های اقتصادی‌ای که دارد اکنون مشغول جذب سرمایه است و تاکنون نیز در جذب سرمایه موفق بوده است. خواجه‌نائینی با اشاره به اتفاقات رخ داده در دوره چهارم شورای اسلامی شهر مشهد گفت: برخوردهای صورت‌گرفته میان شورای چهارم و سرمایه‌گذاران جو منفی در فضای مشهد ایجاد کرده بود اما این مشکلات رفع شده است و مشهد به خاطر داشتن سالانه بین ٢۵ تا ٣٠ میلیون زائر و گردشگر همیشه بازاری جذاب و در حال رونق دارد.
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس