نسخه پی دی اف

بسته خبری

خط و نشان از تهران برای واشینگتنz
دومین کنفرانس رؤسای مجالس ایران، افغانستان، پاکستان، ترکیه، چین و روسیه روز گذشته در تهران برگزار شد. بخشی از سخنان حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان، به شرح زیر است:
- جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان بزرگ‌ترین قربانی تروریسم، از بدو تأسیس تاکنون با این پدیده شوم مواجه بوده و از این بابت متحمل خسارات جانی و مالی سنگینی شده است.
- تحریم‌های اقتصادی ظالمانه و غیرقانونی آمریکا علیه ملت شریف ایران به‌عنوان شکل بارزی از تروریسم، ملت ما را هدف قرار داده است. تروریسم اقتصادی به‌معنای وحشت‌آفرینی درباره اقتصاد یک کشور و ایجاد رعب و ترس در دیگر کشورها به‌منظور ممانعت از تجارت و سرمایه‌گذاری در کشور هدف است. خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها و اقدامات این دولت علیه جمهوری اسلامی ایران و شرکای تجاری‌اش، نمونه بارز تروریسم اقتصادی است.
- دخالت‌های سیاسی و نظامی اجازه نمی‌دهد که جوامع رشد طبیعی و راه‌حل‌های مرسوم خود را در مواجهه با اختلافات و مشکلات بیابند.
- کشوری که جنگی تجاری با چین به راه انداخته، به پاکستان طعنه می‌زند، افغانستان را تحقیر، ترکیه را تنبیه، روسیه را تهدید و ایران را تحریم می‌کند، متهم ردیف اول در شکستن پیوندهاست. اگرآمریکا گمان می‌کند که می‌تواند ما را از هم جدا کند، سخت بر خطاست.
- پیروزی‌های گذشته ما بر جنایت و خشونت و ترور، به‌معنای تضمین پیروزی‌های آینده نیست. این موضوع، یک کارزار دائمی و پایدار است که همه کشورها باید در آن احساس مسئولیت کنند و آماده همکاری و فداکاری باشند.
- من اشتیاق جمهوری اسلامی ایران را به مشارکت در ساختن منطقه قوی‌تر اعلام کرده‌ام؛ منطقه‌ای رها از سلطه دیگران که به خود متکی باشد و از خود نیرو بگیرد و بر نیروی جمعی همه ملت‌ها تکیه کند و بیفزاید. منطقه قوی‌تر، نه محصور در جغرافیایی معین بلکه چراغ راهنمای ما در پیشگاه ورود به دنیای پساآمریکایی است؛ دنیایی که در آن آمریکا توانایی سلطه بر دیگران را ندارد و این ملت‌ها در مناطق جهان هستند که در هم‌پیمانی با هم، آرزوهای مشترکشان را پی می‌گیرند.
انتقاد لاریجانی از استفاده ابزاری از تروریسمz
رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این اجلاس، با بیان اینکه شورای امنیت به وظایف خود عمل نمی‌کند، بیان کرد: جنگ‌های عراق، لیبی، افغانستان و‌... مصوب شورای امنیت نبود؛ همچنین تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا درباره ایران و روسیه مصوبه شورای امنیت را ندارد.
علی لاریجانی در ادامه نحوه یک‌جانبه‌گرایی رئیس‌جمهور آمریکا را خطرناک توصیف کرد و افزود: رئیس‌جمهور آمریکا ارزش‌های انسانی را که طی سال‌ها برای جهانیان به وجود آمده است، تجاری‌سازی کرده و رفتارهای ترامپ، نظام‌های حقوق بشر را له کرده و کشورها از مدیریت جهانی ناامید شده‌اند.
﷯وی تصریح کرد: کشورهایی مثل آمریکا در منطقه، عامل گسترش تروریسم شده‌اند و مدعی مبارزه با برای دستیابی به اهداف خود استفاده می‌کنند. آن هستند، اما در‌واقع از تروریسم به‌عنوان ابزاری

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس