نسخه پی دی اف

اعطای نشان فردوسی به فعالان عرصه شاهنامه؛ آیین پایانی همایش بین‌المللی «شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم» برگزار شد

آیین پایانی همایش بین‌المللی «شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم» با اعطای نشان فردوسی به اهالی فرهنگ همراه شد. بعدازظهر روز گذشته، سالن خواجه نصیرالدین توسی در دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد میزبان برنامه یادشده بود.
در این مراسم، جعفر مروارید، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، با تأکید بر اینکه ما نیازمند تکریم زبان فارسی و فردوسی هستیم، بایستگی این ارجمندشمردن را نیاز ما به فرهنگ و حماسه دانست. او گفت: شاهنامه گنجینه‌ای است که این هر‌دو نیازمندی ما را برآورده می‌کند زیرا‌ چکیده تجربه‌های اخلاقی و عملی ایرانیان است و هویت ایرانی اسلامی سرزمین ما را در خود دارد.
مروارید ابراز امیدواری کرد کرسی شاهنامه‌پژوهی یک کرسی بین‌المللی در سطح عالی شود.
محمدجعفر یاحقی، استاد زبان و ادبیات فارسی و رئیس این همایش، نیز گفت: این فردوسی نیست که به بلندنامی نیاز دارد بلکه ما هستیم که تلاش می‌کنیم نام خودمان را با نام فردوسی بلند کنیم.
او ادامه داد: در این همایش تلاش کردیم به وجه‌های مغفول‌مانده شاهنامه توجه کنیم. معتقدیم شاهنامه مصداق صلح و دوستی و جهان‌بینی است و توجه به آن می‌تواند پیوستگی میان ملت‌ها را رقم بزند. ما در این همایش جاده‌ابریشم را بستر شاهنامه بیان کردیم و اعلام کردیم که شاهنامه متعلق به همه کشورهای این جغرافیای بزرگ است. می‌خواستیم بگوییم تعالیم شاهنامه به همه بشریت تعلق دارد.
حسن جعفری، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی، دیگر سخنران برنامه بود که اظهار کرد: شاهنامه بزرگ‌ترین هدیه‌ای است که در اختیار ایران و ایرانیان و همه بشریت قرار دارد. شاهنامه پدر زبان فارسی است. با این سند افتخار، می‌توان به تاریخ و پشتوانه ایران عشق ورزید. شاهنامه می‌تواند در حوزه دفاع از وطن و ارزش‌های ملی-مذهبی سرمشق باشد.
همچنین حسین انتظامی، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با بیان اینکه پاسداشت زبان و خط فارسی هویت‌بخش و امنیت‌آفرین است افزود: از همین رو، وظیفه همه دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی و آموزشی در نهادینه کردن آثار مفاخر ایران زمین دوچندان است. اگر در این راه و در حفظ و انتشار میراث ماندگاری همچون شاهنامه فردوسی بی‌تفاوت باشیم، در تندباد حوادث جنبه‌های هویتی و امنیتی ما دچار خدشه خواهد شد.
انتظامی خاطرنشان کرد: نگاه به جنبه حماسی شاهنامه فردوسی روحیه غیرت و سلحشوری را در ایرانیان زنده می‌کند. ما به تقویت این روحیه در خلال تهدیدهایی که این روزها می‌شویم نیازمندیم.
او یادآور شد که توجه و اتکا به متون کهنی چون شاهنامه تولیدات هنری را فاخر
می‌کند.
در این همایش، نشان فردوسی نیز به چند شخصیت فرهنگی اعطا شد. دکتر فتح‌ا... مجتبایی، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دکتر سجاد آیدنلو، شاهنامه‌پژوه جوان و برجسته کشور، سرگئی فئوفانوف، ‌پیکره‌ساز و نقاش روس، و سید مصطفی سعیدی، استاد پیش‌کسوت نقالی،۴شخصیتی بودند که به سبب خدماتشان در زمینه ترویج فرهنگ شاهنامه و شناساندن آن، این نشان را دریافت کردند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس