نسخه پی دی اف

از داستان حماسی تا داستان نقاشی؛ نگاهی به نمایشگاهی که با موضوع داستان های شاهنامه برگزار شده است

﷯ احمدی| امروزه اهمیت اثر شاخص و برجسته زبان پارسی یعنی شاهنامه فردوسی به عنوان یکی از پایه های مهم زبان فارسی و سند هویت ملی ایرانیان بر کسی پوشیده نیست اما برخی، خواندن آن را برای کودکان و نوجوانان دشوار می دانند و آن را به این گروه های سنی پیشنهاد نمی دهند، با این حال ورود کودکان به شاهنامه خوانی، این روزها بیش از گذشته است و عاشقان فردوسی، توجه ویژه ای به آموزش شاهنامه خوانی و نقالی به کودکان نشان می دهند؛ چراکه شاهنامه خوانی یک ابزار تربیتی است. بافت داستانی شاهنامه فردوسی به گونه ای است که همه افراد از کودک تا بزرگ سال را به خود جذب می کند. جذابیت نهفته در شاهنامه، قدرت یادگیری کودک را افزایش می دهد.
در این راستا، پاتوق کودک و نوجوان حوزه هنری خراسان رضوی که از سال٩۴ با هدف آشنایی کودکان و نوجوانان با مقوله های مختلف زندگی، طبیعت، حیات وحش و... شکل گرفته است، به مناسبت بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، حماسه سرای بزرگ ایرانی، اقدام به برگزاری نمایشگاه جمعی نقاشی «حماسه نگاران کوچک» با موضوع داستان های شاهنامه نظیر هفت خان رستم، سیاوش، رستم و اسفندیار و... در نگارخانه اشراق مشهد و با آثار جمعی از کودکان هنرمند خراسانی کرده است.
در این نمایشگاه، حدود ۴٠اثر از کودکان و نوجوانان هشت تا سیزده ساله خراسانی(سحر میرزازاده، سحر مخبر، زهرا پرنداخ، آرمیتا گلی، عرفان لطفی، امیرحسین رضازاده و کوروش دلاور) به مربیگری مریم صدر، به نمایش گذاشته شده است. ایده برپایی این نمایشگاه یک سال پیش در جلسات آزاد پاتوق کودک و نوجوان حوزه هنری شکل گرفت. به گفته مریم صدر، لزوم تمرکز بر موضوعی خاص، برای بچه ها احساس می شد و چه موضوعی بهتر از داستان های شاهنامه می توانست ذهن آن ها را انسجام ببخشد و به آن ها درس بزرگواری و اخلاق بدهد؟ به نظر صدر، فضای شاهنامه فضای بزرگی، عزت، اخلاق و جوانمردی است: «اگر شاهنامه وارد ذهن کودک یا نوجوان شود، خودبه خود می تواند به عنوان بازدارنده از خطا عمل کند. تکرار چنین داستانی از دوران کودکی، می تواند ارزش و مقام انسانی و وارستگی را در انسان شکوفا کند. ذهن کودک درحال رشد و شکل گیری است و اگر از همان ابتدا سعی کنیم ارزش هایی مانند پیمان بستن، دلاوری، راستی و درستی، خردورزی، مهر، خدمت و... در ذهن کنجکاو کودک و نوجوان نقش ببندد، مسائل روانی و تربیتی او به سمت وسوی مثبتی سوق پیدا
خواهد کرد.»نمایشگاه «حماسه نگاران کوچک» دوشنبه ٢٣اردیبهشت، در نگارخانه اشراق حوزه هنری خراسان رضوی(واقع در بولوار هاشمیه، بین هاشمیه٢٠ و ٢٢) افتتاح شد و تا ٣١اردیبهشت ادامه دارد و در دو نوبت صبح و عصر از ساعت١٠ تا ۱۳ و ۱۷ تا ۱۹ پذیرای بازدیدکنندگان است.
گزارش تصویری این نمایشگاه را در نماشهر همین صفحه مشاهده می‌کنید.
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس