نسخه پی دی اف

محدودیت‌های جدیدترکمنستان برای کامیون‌های ایرانی

جزایری| ترکمنستان در روزهای گذشته برای ورود کامیون های ایرانی به این کشور محدودیت های جدیدی اعمال کرد. البته این اولین بار نیست که این کشور برای عبور کامیون های ایرانی محدودیت ایجاد می کند. دولت ترکمنستان از مرداد سال گذشته تردد کامیون ها از مرز خود را به ورود ۳۰ و خروج ۳۰ کامیون محدود کرد که این امر موجب کاهش پنجاه درصدی ترانزیت کالا از طریق مرز سرخس در سال گذشته در مقایسه با سال پیش از آن (٩۶) شد.
با این حال، در روزهای گذشته ترکمنستان سهمیه خروج ۳۰ کامیون از مرز خود به ایران را به ۱۰ دستگاه برای کامیون های ترکمنستانی، ۱۰ دستگاه برای ناوگان ایرانی و ۱۰ دستگاه برای سایر ملیت ها تغییر داد که این تصمیم موجب افزایش مدت اقامت رانندگان ایرانی در مرز ترکمنستان شد.
جواد وحدتی، معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی، در این باره به ایرنا گفته است با توجه به اهمیت پایانه مرزی سرخس برای کشورهای آسیای مرکزی و ویژگی منحصربه فرد این پایانه به علت دسترسی به ریل، پیگیری رفع محدودیت های ایجادشده برای این پایانه مرزی از سوی مراجع دیپلماتیک در دستور کار قرار گرفته است.
با این حال، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی، در گفت وگو با شهرآرا با اشاره به بی تأثیر بودن تلاش های ایران برای حل مشکلات کامیون های ترانزیتی گفت که دلیل این مسئله سیاست کشور ترکمنستان برای تضعیف مسیر ترانزیتی ایران است.
احمد زمانیان گفت: این کشور درصدد است مسیر ترانزیتی چین به کشور خود را تقویت کند. همین مسئله دلیل اصلی سنگ اندازی های
اخیر است.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس